Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Avioero taloudellisista syistä

Vierailija
19.11.2019 |

Onko kukaan eronnut puhtaasti taloudellisista syistä? Millaisia kokemuksia on? Meillä toisella niin vaikea velkakierre, että muun perheen turvaamiseksi joudutaan harkitsemaan eroa. Onko kukaan ollut samassa tilanteessa ja osaa kertoa mitä pitäisi erityisesti huomioida?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu millaisista summista puhutaan, avioehto nyt ensimmäisenä.

Vierailija
2/5 |
19.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieleen tulee avioehto ja ainoa mitä eroperheet tai yh saa on lapsen lapsilisien yh-korotus, joka taitaa olla 30€/kk, joka menee lapsen matkakuluihin, kun seilaa kahden kodin väliä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tässä haetaan sitä, ettei ulosotto pääsisi viemään koko omaisuutta, niin sitten avioehto ehdottomasti ensin. Yhteinen, jo hankittu omaisuus myydään avioerotilanteessa ja se menee miehen osalta suoraan ulosottoon.

Vierailija
4/5 |
19.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarvitsetteko välttämättä eroa vai riittäisikö ositus? Osituksenhan voi tehdä heti kun avioerohakemus on jätetty. Ositus jää voimaan, vaikka avioeroa ei haettaisi II-vaiheessa. 

Vierailija
5/5 |
19.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isoin pointti meillä taitaisi olla eläkevakuutuksen realisoimismahdollisuus. Siihen ei varmaankaan riitä harkinta-ajan aloitus pitäisi ymmärtääkseni ihan oikeasti erota. Ulosotossa ei vielä olla, ja pyrkimys olisi viimeiseen asti sitä myös välttää. Toki niin, että jos tilanne entisestään kriisiytyy, niin mieluummin toinen ulosotossa kuin molemmat.

-ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi neljä