Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tästä tulee riitaa appiukon kanssa

Tapsa
09.11.2019 |

Vaimo osti isälleen isänpäivälahjaksi tietokilpailukirjan. Minä tietysti kurkkasin siitä salaa ekat kysymyssivut, koska appiukko kysyy niitä heti muilta. Ja kas perhanaa, mielestäni siellä on virheitä ihan ekoissa kysymyksissä!

Rovaniemi ei ole pinta-alaltaan koko Euroopan suurin kaupunki. Jo Ruotsista löytyy monta suurempaa. Kiiruna esmes. Jos nyt vänkäätte, että Kiiruna on kunta, niin on Ruotsissa Tukholmakin.

Bengtskärin majakka ei sijaitse Hangon edustalla vaan merellä. Hankoon on yli 20 km ja se on bengtskärista katottuna koillisessa. Olen käynyt.

Suomella ja Venäjällä ei ole 1340 km maarajaa vaan valtionrajaa. Suurin osa rajasta on tietysti maata, mutta vain reilut tuhat kilsaa. Loput on merta ja muita vesialueita. Tää on ehkä pahin virhe alkupään sivuilla.

Johanneksenkirkko ei ole paikkaluvultaan Suomen suurin kivikirkko. Ainakaan tätä ei kantsisi kysyä, koska asia on epävarma. No, tämän appiukko saattaa tietää, on kysynyt aiemmin.

Ragdoll ei ole Suomen suosituin kissarotu. Voi olla rekisteröidyin, mutta eihän kissoja rekisteröidä. Ihan tavallinen maatiaiskissa eli kotikissa on se yleisin ja suosituin. Ja ainakin suomenajokoiria on enemmän kuin labradorinnoutajia, jotka on kyllä suosituimpia uusissa rekisteröinneissä.

Koskenniemeä ennen Finlandia-hymnin sanoitti Väinö Sola.

Appiukko on vähän kirjauskovainen ja haluaa voittaa. Lähtee siitä, että tietokilpailuissa ei ole mokia. Huumori ei auta. Mutta yritetään...

Kirjan tekijä on Magnus Mali: Haluatko triviamestariksi.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun kanssa olis tosi kiva pelata Trivial Pursuitia.

Olis pitkä peli.

Vierailija
2/5 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tapsa, miten meni appiukon kanssa? Tuliko riitaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maatiainen ei ole kissarotu. Ihan yhtä lailla kuin sekaroituinen ei ole koirarotu. 

Vierailija
4/5 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä huomio! Juurikin tästäkin puhuttiin appiukon kanssa. Appiukko vänkäsi ja minä heitin juurikin tämän huomion. Putosi siihen. Muista sitten kinattiin, kun aloin pistää vastaan. Piruuttani. Olin kattonut faktat valmiiksi netistä. 

Appiukko kyllästyi kaikkitietäväisyyteeni ja vaihtoi eri sarjaan. Huomasi sieltä itse pari mokaa. En muista mitä. 

Vierailija
5/5 |
14.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites noi muut kohdat? Kiistääkö joku että olisin oikeassa?