Kertokaapas tämän päivän positiivisin asia, joka teille tapahtui!
Minulla se, että sain auton merkkikorjaamolta etuajassa (sovittiin perjantaiksi), kaikki työ meni uuden auton takuukorjauksiin, ja kiva haalarisetä vaihtoi talvirenkaat vielä samaan hintaan :DDDD
Ihanaa et auto on taas käytössä, ne korvausautot nyt on mitä on ja inhoan kulkea julkisilla, erityisesti 3:n spåra on täynnä spurguja ja mt-potilaita!
Kommentit (17)
Auton remontti maksoi vähemmän kuin luulin. Minä taas kulkisin mielelläni julkisilla mutta en pääse niillä töihin.
Tuli pitkän odotuksen jälkeen varaamani kirja kirjastoon noudettavaksi.
Ai, niitä on monia. Mutta ehkä parasta keskustelut rakkaani kanssa:)
Vierailija kirjoitti:
Sain kyydin Prismaan
Täytyy vielä lisätä, että ehkä vieläkin positiivisempaa oli, kun Prismassa oli tarjouksessa JUURESÄMPÄRI. Siis sai ottaa tiettyyn hintaan (4€ jotain) ämpärin ja sen täyteen perunoita, porkkanoita, sipulia ja punajuuria. Asettelin huolellisesti juurekset ämpäriin mahdollisimman tiiviisti :)
Siirryin työpaikalla hommiin jotka osaan. Jotka kiinnostaa. Joskus sitä vaan kannattaa avata suunsa oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Tein niin 2 viikkoa sitten ja sain mahdollisuuden. Tänään oli uuden ensimmäinen tosi tilanne.
Naapuri peruutti alle vuoden vanhan autonsa lyhtypylvääseen.
Eräs ihminen josta pidän kovasti laittoi minulle viestin.
Lähistöllä kaadetiin eilen puu, surin sen menetystä. Tänään huomasin kuinka taivas näytti valoisammalta ja pilvet, sekä hiipuva päivänvalo näkyivät paremmin kuin ennen.
Perhetuttu kävi hakemassa hamstraajaäitini pakastimesta marjoja (vanhoja, mutta kelpasivat hänelle) ja lupasi tuoda vastalahjana perunoita. Pääsin eroon isosta määrästä vanhoja marjapakasteita enkä joudu hakemaan perunasäkkiä kaupasta polkupyörällä.
Täysi - ikäinen lapseni tuli autolla vastaan ja tööttäsi. Välillä niin kiukkuaa ja on hankala ja harvoin käy luonani. Aina vastaan tullessa kuitenkin vilkuttaa, tööttää tai pysähtyy juttelee, jos mahdollista. Asuu siis jo omillaan. Itse aina olen kävellen tai pyörällä liikenteessä
Tein alustavan tilasuunnitelman/karkean 3D-mallin yhdelle julkiselle aulalle ja tilat, niiden keskinäiset koot, kävelylinjat ja vielä luonnonvalo loksahtivat kaikki paikalleen! Oli ihanaa hinkata 3D-mallissa edestakaisin ja kuvitella miten kiva tästä aulasta vielä tuleekaan :)
En melkein malttanut lähteä töistä. Tämän takia tykkään ammatistani.
-arkkitehti
Sain loppuviikon saikkua. Ens viikolla onkin syysloma, joten pidempi aika mökillä.
Pesin ikkunat ja siivoilin muutenkin kotona. Nyt on kivaa katsoa ikkunasta ulos, kun on niin puhdasta. Aamulla oli mukavaa nukkua pitkään, koska olen lomalla.
Kävin katsomassa Marian paratiisi - leffan.
Tykkäsin kovasti
Sain kyydin Prismaan