Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sairaanhoitajaa paikalla?

Vierailija
13.10.2019 |

Kaverini kuoli yllättäen sairauskohtaukseen nyt syksyllä alle nelikymppisenä. Olen samanikäinen ja alkanut pelätä kuolemaa ihan hirveästi. Illalla pelottaa mennä nukkumaan ja kuulostelen koko ajan ruumistani, onko joku vialla. Mielessä on, etten ensi viikkoa/joulua/kesää nää. Pelko on lamauttavaa ja töihin lähtö ja siellä olo vaikeaa. Mitä teen?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy psykologilla/psykiatrilla.

Vierailija
2/3 |
13.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkyttävä uutinen ravistaa ihmisen uskomusjärjestelmää. Yleensä se realisoituu itsekseen kriisistä toipuessa (ja usein entistä paremmaksi), aina ei. Suosittelen psykologille, kriisityöntekijälle tai psykiatriselle sairaanhoitajalle jutustelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene vaikka yksityisesti perusverikokeisiin labraan. Kolesterolit ym. perusverikokeet voi tarkistaa ja jos kaikki on vielä hyvin niin mieti, mitä voisit omassa elämässäsi tehdä paremmin tulevaisuuden kannalta. Olisiko ruokavaliossa, liikkumisessa, unessa tai stressin hallinnassa parannettavaa. Keskusteluapu saa myös eri tahojen  kautta, jos vaan itse haluat puhua ajatuksistasi. Työterveyshuolto on oikea paikka, jos töihinlähtö on ongelma. Hyvää jatkoa sinulle!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kuusi