Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko muilla 88-89 syntyneillä tämmöisiä ajatuksia

Vierailija
09.10.2019 |

Vai onko vaan tämän paikkakunnan luoma illuusio. Minusta tuntuu, että itsestä vanhemmat ja sitten taas nuoremmat muodostaa hyvähenkisiä ”yhteisöjä”, isoja kaveriporukoita, joissa liki koko ikäluokka joka ollut koulussa samaan aikaan, ovat jollain tasolla kavereita keskenään.

Omaan ikäänluokkaan jo kouluaikana kuului muutaman tyypin kaveriporukat, selän takana puhuminen ja kyräily, ja nyt kun vanhempana näkee vaikka kaupassa niitä kouluajoilta jollain tasolla tuttuja, hyvin usein (puolin ja toisin) ollaan kun ei tunnettaisi ollenkaan. Koitan kyllä tervehtiä jos katsekontakti tulee, mutta hyvin usein toinen välttelee tätä.

Onko vika minussa vai onko tätä muuallakin?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääkaupunkiseudulla samaa kyllä.

-89

Vierailija
2/2 |
09.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan omat kokemukseni ja ajatukseni! Juttelin tästä kerran - 91 syntyneen veljeni kanssa, joka sanoi että on puheväleissä kaikkien entisten luokkalaisten kanssa ja on kaikkien FB-kaveri. Heillä on ollut luokkakokouksia ym. Itse olen - 89 ja juuri ja juuri tekemisissä niiden kanssa, jotka olivat parhaita kavereitani yläasteella. Moni entinen luokkalainen saa korkeintaan aikaan inhon väreitä, koska olivat niin kamalia ihmisiä eikä moikata puolin eikä toisin. Muistan vaikka mitä riitoja ja kuppikuntailuja, mutta en sitä että koskaan olisi ollut kivaa koko porukalla. Tytöt ja pojat eivät tulleet toimeen keskenään sen enempää kuin pojat keskenään tai tytöt keskenään. Näiden kokemusten vuoksi odotan edelleen aina lähtökohtaisesti, että ihmiset eivät pidä toisistaan eikä kukaan pidä minusta ja että kaikki haluavat lähtökohtaisesti toisilleen pelkkää pahaa.

Vuotta vanhemmat muistan kivikasvoina, jotka tuntuivat vihaavan kaikkea ympärillään. Pari vuotta vanhemmat taas olivat villejä ja hauskoja ja heidän ympärillään sattui ja tapahtui ja asioita tehtiin yhdessä.

Erikoista, että kyseessä ei välttämättä olekaan yksittäistapaus. Mutta MISTÄ se johtuu?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla