Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kukaan eronnut työnarkomaanin takia?

Vierailija
24.07.2008 |

olen ihan pattitilanteessa mieheni kanssa. Hän aloitti yrityksen jonka työt painottuvat kesään ja vuoden elanto saadaan 8 kuulta painottuen kevät-syys. Mies tekee 60 tuntista viikkoa nyt kesällä ja on aina väsynyt ja pahalla päällä. LÄhtee ennenkuin heräämme ja tulee kun on lasten nukkumaan meno aika. Viikonloppuisinkin on välillä poissa. Mies on luvannut tuhanteen otteeseen että hommiin tulee tauko lokakuussa. Rahallisesti ei enempää tarvisikaan tehdä. Tästä asiasta keskusteltiin jo ennen yrityksen perustamista ja teimme asian selväksi että totaalinen tauko töistä noin loka-tammikuu ja muuten saa painaa sen minkä työ vaatii.



Nyt on tullutkin ilmi että mies on ehkä ottamassa erään työprojektin jonka ansiosta koko talvi menisi samalla 60 tunnin meinigillä/viikko ilman lomia.



Olen ihan hermona ja kun yritän puhua periaatteista minkä ennen yritystä loimme, vastaa mies vaan että kun tarjottiin sitä hommaa niin pakko antaa tarjous. Itse olen totaalisesti eri mieltä.



Tässä on ollut kaikenlaista painetta perheessämme muutenkin viimeiset kaksi vuotta (ennen yritystä mies teki 10 vuotta reissuhommia ja oli puolet vuodesta poisjne...) joten en usko että suhteemme kestäisi tuota. En vaan jaksa pyörittää arkea yksin lasten kanssa jatkuvalla syötöllä kun tiedän että lasten isänkin pitäisi tehdä osuutensa. Ja kaiken lisäksi mies oli loistava ellei täydellinen isä ennen yritystänsä joten siksikin on vaikea tottua siihen että yhtäkkiä hänellä ei olekaan aikaa antaa edes pientä ajatusta perheelleen.



Mietinkin nyt avioeroa kahdenkymmenen yhteisen vuoden jälkeen. Sillä jos mies on valmis uhraamaan perheensä niin henkisesti se on niin kova paikka että en pysty enää jatkamaan tätä paskaa.



Onko kukaan muu jättänyt työhullua miestä ja mitä siitä on seurannut? Onko kaduttanut jälkeenpäin?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja on edelleenkin kunnes aina vedän suitsista miehen takaisin perheen pariin.. Ei hän yrittäjä ole, tavallinen palkollinen, mutta projekteissaan ehkä turhankin tunnollinen..

Meillä oli viimeinen niitti se, kun joku ilta hain mieheni lasten kanssa autolla töistä. Hän ei lakannut koko matkan aikana puhumasta töistä tai muusta mitä pitäisi tehdä. Ennen kotiin tulemista sitten räjähdin. Itkin, huusin ja raivosin.. sanoin, että mikä mies olet, luuletko tosiaan että lapset kohta väittävät isästään? Ja sanoin sen, että mitäs luulet kumpaa vanhana sitten muistelet - sitä työprojektia mikä tuli tehtyä vai sitä, kun meidän tyttö oppi kävelemään/puhumaan.. ?

En tiedä tuosta eroamisesta, helpottaisiko elämä yhtään. Mutta ainakin voisit miehellesi senkin sanoa, että ihminen EI OLE KONE, vaan ihminen tarvitsee lepoa. Ja jos olette jos jotain sopineet niin kysy, mitä jos sinäkin irtisanot sopimuksesi hänen kanssaan irti? Voithan kokeilla vielä jotain radikaalimpaa.. muuta hetkeksi jonkun ystäväsi luokse asumaan.. tai siis kylään. Älä sano miehellesi mitään. Anna hänen sitten miettiä tyhjässä kodissa miten mukavaa se on.. Ja kirjoita hänelle kirje. Missä kerrot mitä ajattelet teistä, yrityksestä, työnteosta, lapsista, .. ym ym...

Vierailija
2/2 |
24.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jollei ymmärrä, ettei ihmissuhdetta kannata uhrata "mehevälle työkeikalle" tai siksi, että haluaa säilyttää hyvän asiakassuhteen, niin ei ole sitten kahdenkymmenen vuoden jälkeen enää parisuhteen väärti.



Tarjousta ei ole pakko jättää. Yrittäjäkin voi myydä "Ei oota", se on valintakysymys.



T: yrittäjänainen, jolla perhe (mies ja pienet lapset)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla