Onko autoimmuunityreoidiitti tila vai sairaus?
Voivatko vasta-aineet laskea normaalille tasolle vai ovatko pysyvät? Olen kuullut väitteen, että esimerkiksi ruokavaliolla voisi vaikuttaa.
Kommentit (8)
Maria Nordin väitti ainakin gluteenittoman auttavan.
Liian epämääräisesti sanottu, kyseessä on sairaus, mutta kaikki sairaudet ovat aina infektioperäisiä.
Virologic and Immunologic Evidence Supporting an Association between HHV-6 and Hashimoto's Thyroiditis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3464215/
Association of active human herpesvirus-6 (HHV-6) infection with autoimmune thyroid gland diseases.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27693656
Kannattaa tietää milloin on varmuudella todistettu että HHV-6 todellakin aiheuttaa kilpirauhassairuksia.
-Virus pitää löytyä kilpirauhasen sisältä. Todistettu.
-Virusta ei pidä löytyä verrokeista. Todistettu.
-Itse patologiaa pitää myös valottaa, eli millä mekanismeilla virus aiheuttaa taudin. Todistettu.
Voi olla myös mixi patogeneeja, joilloin muita ei olla havaittu kun niitä ei ole etsitty.
Maria Nordin väitti ainakin gluteenittoman auttavan.
Mä olen suolistosairaana gluteeniton, ei auta. Toimii miten sattuu kunnes hajoaa ja jää vajaalle. <-- Ennen tuota jatkuvaa säätöä lääkityksen kanssa.
Kyllä se on ihan oikea sairaus.
Maria Nordinista on uskottavuus aika kaukana, ei pidä uskoa kaikkea, mitä netissä lukee.
Sisko muka sairastaa tuota. Ei käytä lääkkeitä. Lääketehtaiden orjien huuhaa diagnoosi. Siskolla muka ollut tuon takia nestettä keuhkoissa. Paska sanon minä hengissä on edelleen
Ei laske vasta-aineet. Itsellä hoidetaan tyroksiinilla.
Ei voi vaikuttaa ruokavaliolla.