Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voivatko vauvan vatsavaivat johtua allergian sijaan suoliston kehittymättömyydestä?

Vierailija
12.09.2019 |

6-viikkoinen vauvamme on kärsinyt syntymästään saakka vatsavaivoista, jotka ovat pahentuneet 4-viikon kohdalla. Itkee paljon ympäri vuorokauden (erityisesti syömisen jälkeen), äheltää kakkaa ja on ilmavaivoja. Kakka on ollut aina vihertävää, sitä tulee päivittäin. Olen kokeillut lääkärin kehotuksesta imetysdieettiä (maito, muna, soija, naudanliha, kotimaiset viljat), jolla ei ole ollut vaikutusta. Onko jollain kokemuksia vastaavista vatsavaivoista, jotka olisivat helpottaneet ns. koliikkiajan jälkeen? Vai onko kyseessä aina allergia, niinkuin minulle on monelta taholta arveltu?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko huuto siis 24/7?

Vierailija
2/5 |
12.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskity suoliston mikrobiston kehittymiseen. Rintamaidossa on oligosakkarideja ja sopivasti bakteereita kehittymiseen, mutta korvikkeissa näin ei välttämättä ole. Mikäli suoliston mikrobisto kehittyy oikein, allergiat pitäisi hävitä https://www.futurity.org/food-allergies-gut-bacteria-babies-1965642/

... ja kokeile cuplatonia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onko huuto siis 24/7?

Ei onneksi sentään. Aluksi itki iltaisin monta tuntia tuntia putkeen, mutta nyt vatsa vaivaa myös päivisin, jota itkee erityisesti syöttöjen jälkeen. Samoin öisin herättyään ja syötyään itkee usein 1-2 tuntia, unissaan äheltää myös. Koliikki ilmeisesti on voimakkainta toisen kuukauden aikana ja mietinkin, että onko mahdollista että on koliikkia, vaikka itkua on ympäri päivän?

Vierailija
4/5 |
12.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silppu kirjoitti:

Ainut oikea ravinto vauvalle Nestlen äidin maidon korvikkeet

Mielelläni imettäisin, kun maitoa riittää ja itse syömisen kanssa ei ole ongelmia. Toki jos kyseessä on allergia, eikä imetysdieetti auta, on vauvan vointi tärkein. Kovin paljon en ruokavaliostani enää haluaisi karsia pois, jotta itsekin saa riittävästi ravintoa. Jos kyseessä taas suoliston kypsymättömyys, silloin ei ilmeisesti korvikkeetkaan auta vaan pelkästään aika.

Vierailija
5/5 |
12.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa kyllä ihan allergialta! Allerginen voi olla vaikka mille. Myös maissiproteiinille tai vaikka riisille.

Osta apteekista kallista aminohappopohjaista korviketta. Jos oireilu loppuu parissa viikossa, on nykyinen mahavaivoja aiheuttava ruoka se ongelma.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kuusi