Kuuntelukärsimys: levy, jolla lapset laulavat lastenlauluja!
Siis minusta on sinänsä ihana juttu että lapset laulavat. Kuuntelen myös omien lasteni sinne-päin-menevää laulua mielelläni ja laulamme ja soitamme kotona paljon.
Mutta nämä lastenlaululevyt pistävät kylmät väreet menemään pitkin selkäpiitä. Kaikkien ihmisten EI tarvitse osata laulaa, mutta pakkoko laulutaidottomien on levyttää?!! Mikä puolustus levyttämiselle on se, että laulutaidoton on lapsi? Ai kun se on söpöä? Kun kuuntelen levyltä mitä tahansa musiikkia, haluan että se on ehdottoman laadukasta kaikin puolin! Laadukkaat lastenlaululevyt vain ovat todella hakusassa... Korkein taso on minusta ollut muutamalla parikymmentä vuotta sitten tehdyllä levyllä.
Onhan tässä se hyvä puoli, että lapset tuntuvat mielellään kuuntelevan toisten lasten laulua, vaikka se nuotin vierestä meneekin. Enkä minä kyllä lapsille mitään Kari Tapiota soittaisikaan (kaikella kunnioituksella häntä kohtaan).
Kommentit (3)
Vierailija:
Esikouluikäisetkin vaan jo tuntuvat laulavan niitä aikuisten lauluja. Se on kamalaa. Minusta lasten lauluja pitäisi laulaa vielä alaluokillakin.
Mutta miksi esim. 10-12-vuotiaat eivät voisi levyttää näitä perinteisiä lastenlauluja? Ovatko vaihtoehdot lastenlaulujen levyttäjiksi aikuiset tai todella pienet lapset? Ihan taatusti tuon ikäisisten joukosta löytyisi paitsi taitoa, myös halua tehdä levy pienemmille.
ap
Esim. Ella ja Aleksi on mun mielestä hauskaa kuunneltavaa kun taas jotkut aikuisten laulamat on niin älyttömän tekopirteitä, että rupee ärsyttää.
Eli kyllä niitä kamalia tapauksia löytyy joka ryhmästä.
Esikouluikäisetkin vaan jo tuntuvat laulavan niitä aikuisten lauluja. Se on kamalaa. Minusta lasten lauluja pitäisi laulaa vielä alaluokillakin.