Mitä laitatte leivän päälle?
Itse käytän Oivariinia. Katselin kasviöljypohjaisia levitteitä ja kaikissa laktoosittomissa tuotteissa oli palmuöljyä!
Kommentit (22)
Yleensä en mitään. Syön leipää lähinnä ruoan kanssa, ja ruoassa on tarpeeksi rasvaa/kosteutta niin ettei leipä sitä vaadi.
Silloin harvoin kun syön leipää esim. välipalana, lorautan päälle oliiviöljyä ja hankaan sen sisään leipään puolitetulla valkosipulinkynnellä.
Jos leipä on aamiainen tmv, niin juustoa tai leikkelettä - ei milloinkaan molempia ja jotain kasvista. Jos leipä on ruoan lisukkeena, niin silloin mennään ihan naturel.
Tuoretta kylmäsavulohta. Köyhät kyykkyyn.
Vierailija kirjoitti:
Tuoretta kylmäsavulohta. Köyhät kyykkyyn.
Minäkin syön usein tätä ja muuta lohta leivällä usein. Olen myös köyhä, mutta saan ilmaiseksi.
Nopea kokin niksi: paahtoleivän päälle pyöräytys Philadelphia tuorejuustoa. Sen päälle aivan ripaus pippuria ja parmesan-juustoa. Sitten siian mätiä missä on sipuli sekoitettuna. Uuniin 170 astetta ja 20min.
Avot. Hurmaa kumppanisi. Tämä niksi oli ilmainen.
Taisi kookosöljyhullu tehdä tämänkin aloituksen.
Oivariini (normaalisuolainen ja -rasvainen) täälläkin.
Sopivasti maistuu voilta, mutta levittyy kuitenkin pehmeästi. Ihan ehta voi on vähän vielä parempaa, mutta jääkaapista otettuna harmittavan kovaa.
Sitten tietysti sopivia leikkeleitä: juustoa, kinkkua, kananmunaa, kalaa, vihanneksia... mutta tätä ei kai kysytty, vaan nimenomaan levitettä.
Beceliä ja kasviksia (suosikit paprika ja kurkku). Toisinaan ostan goudaa herkuksi.
Perinteinen nuori väliliha menee leivän kuin leivän päällä.
Aika usein hummusta (Red Pepper -versiota)
Voita vain. Voi on niin hyvän makuista että ei siihen kannata muuta laittaa päälle pilaamaan sitä makua.
Yleensä ei ole varaa laittaa mitään, joskus tonnikalaa.
Vierailija kirjoitti:
Oivariini (normaalisuolainen ja -rasvainen) täälläkin.
Sopivasti maistuu voilta, mutta levittyy kuitenkin pehmeästi. Ihan ehta voi on vähän vielä parempaa, mutta jääkaapista otettuna harmittavan kovaa.
Sitten tietysti sopivia leikkeleitä: juustoa, kinkkua, kananmunaa, kalaa, vihanneksia... mutta tätä ei kai kysytty, vaan nimenomaan levitettä.
Otapa jääkaappikylmästä voista ohut viipale kovan juuston höylällä. Sen saa levitettyä paljon paremmin leivän päälle.
Milloin mitäkin. Tällä hetkellä yleisimmät kombot hummus + parsakaali + mustapippuri ja juusto + parsakaali.
Pään yläosan suusta lukien, leivän alle loput..
Käytän ruispalat paahtimessa. Päälle loraus oliiviöljyä, pari tomaattiviipaletta ja ripaus mustapippuria tomaatin päälle. Hyvää on eikä ole ikävä oivariinejä.
Voita, ja seuraavia jossakin kokoonpanossa (lista ei tyhjentävä): juustoa (edam, emmental, kermajuusto, gouda, port salut, sinihomejuusto), leikkelemakkaraa (lauantai, jahti, gotler, balkan, sipulimakkara, meetvursti), maksamakkaraa ja/tai pasteijaa, kinkkua, kananmunaa (paistettu tai keitetty), graavilohta, silliä, suolasilakkaa, anjovista. Ja joskus vielä majoneesia. Ainoa leivälle kuuluva kasvis on suolakurkku.
Ylähuulen.