Mikä on mielestäsi hyvä määrä astioita ?
Tarkoitan siis lähinnä astioita, joista syödään tai juodaan. (lautaset, lasit, kupit, ruokailuvälineet yms.)
Eli kunkas suurelle määrälle ihmisiä pystyisit järjestämään a) ruokailun b) kahvitarjoilun käyttäen vain omia astioitasi.
Kommentit (6)
Sinkkutaloudessa astiat kuudelle ja aterimet kahdelletoista.
Sinkkutaloudessa käytössä yksi iso matala, pari pientä matalaa, pari syvää lautasta, pari lasia ja kahvimukeja. Ei tule älytöntä tiskivuorta. Tarvittaessa kaapista löytyy lisää astioita.
Mä suosittelen lainaa/vuokraa, jos jotkut juhlat tulossa. Meillä on 4henkeä ja taitaa olla 6kpl kutakin astiaa esim. syviä lautasia ja aterimia on vähän reilummin ehkä 8kpl kutakin ja lapsille on ihan perus muovimukeja ja lautasia lisäksi.
Hyvä määrä meille on, kun astianpesukone on ladattu täyteen likaisia niin kaapissa on vielä astiat seuraavalle ruokailulle. Meitä on neljä henkeä. Syviä ja matalia lautasia on ainakin 12. Juomalaseja on käytössä 16 ja kahvimukeja 8. Lisää on astioita ja mm kahvistiasto alakaapissa, josta otetaan esille tarpeen mukaan. Ruokailuvälineitä on 12, pikku lusikoita on enemmän.