Kutsuin kaverin lapsen mukaamme lomamatkalle - nyt kaverin vanhemmat suuttuivat, kun pitäisi maksaakin jotain.
Kutsuin lapseni kaverin meidän mukaan lomamatkalle. Eikö pitäisi olla ihan oletus, että kavertin vanhemmat osallistuvat silloin matkan kuluihin? Matkustamme ihan kotimaassa, useammalla paikkakunnalla omalla asuntoautolla. Arvioin, että lapsen ruokkimiseen menee noin 20 euroa päivässä (koska syömme myös ravintoloissa), lisäksi jyvitin asuntoauton polttoainekulut sekä leirintäalueiden kulut henkilömäärällä, samoin käytettävän kaasun.
Nyt kaverin vanhemmat käyttäytyvät kuin olisin pyytämässä kohtuuttomasti rahaa, mutta ilmaiseksi muka pitäisi ottaa jonkun toisen lapsi mukaan? Eihän se matkustaminen kuitenkaan ilmaista ole. Mielestäni summa oli kuitenkin ihan kohtuullinen, kun seitsemän päivän ruokiin, herkkuihin ja huvituksiin pyysin 200 euroa ja lisäksi polttoaine/leirintä/kaasukuluihin arviolta 150 euroa. Mielestäni kuitenkin kyse on ihan kohtuullisesta summasta, kun lapsen tuliaisrahoineen pyysin yhteensä neljäsataa euroa.
Kommentit (46)
Kutsuja maksaa jos ei muuta sovita etukäteen
:D
Silta varalta, ettei tama ole (taas) vanha ja vasynyt provo: sa KUTSUIT sen lapsen sinne etka maininnut etta maksua vastaan, oletan. Turha enaa rypistella kun p*skat on jo housuissa.
Kuinka pitkälle sieltä Porvoosta ajattelitte lähteä?
Sellainen provo sitten tällä kertaa.
Heilko uusinta.
Kysyn kuitenkin mitä noi tuliaisrahat on?
Olisit nyt vielä ottanu vuokraa asunto-autosta.
Useamman sadan euron etelänmatka, jossa lapselta perittiin rahaa mm. vuokra-asunnosta, on tänä kesänä sitten näköjään kotimaan reissu. Eikö kyllästytä laatia samoja aloituksia moneen kertaan?
Kutsuja maksaa. Kutsutun vanhempana tosin itse maksaisin tämän ruokakulut ja antaisin käyttörahaa muihin omiin ostoksiin.
Polttoaineista, kaasu- ja lerintäaluemaksuista en kehtaisi veloittaa kyllä yhtään mitään.
On siellä ulkona vieläkin hyvä ilma. Ei tarvitse täällä heittää väsynyttä provoa. Ulos vaan! :)
Ja siis kutsuitte mukaan siksi, että haluatte maksattaa osan kuluista muilla. Ruua ymmärrän, bensoja ja leirintäaluemaksuja en. Vaikuttaa että kutsuitte kaverin mukaan vain keventääksenne oman loman kustannuksia.
Emme ole menossa Porvooseen, kierrämme lapsiakin kiinnostavia kesäkohteita Turusta Tampereen kautta Kuopioon, sitten Jyväskylän ja Tuurin/Ähtärin kautta Seinäjoelle ja Vaasaan, sieltä sitten Porin kautta takaisin Turkuun. Matkaa tulee kuitenkin noin 1200 kilometriä.
Vierailija kirjoitti:
Heilko uusinta.
Kysyn kuitenkin mitä noi tuliaisrahat on?
Mitä lapsi nyt haluaa ostaa tuliaisia perheelleen. Eli ne eivät edes tule meille varsinaisesti, ovat vaan säilössä kun eihän lapsi osaa rahaa itse niin hyvin vielä säännöstellä.
jos ne vanhemmat haluaa myös rahallista hyvitystä kun heidän lapsi joutuu olemaan sun lapsen seurassa
'Kuka ottaa ja antaa, se kananpaskan kantaa'
Vierailija kirjoitti:
Kutsuja maksaa. Kutsutun vanhempana tosin itse maksaisin tämän ruokakulut ja antaisin käyttörahaa muihin omiin ostoksiin.
Polttoaineista, kaasu- ja lerintäaluemaksuista en kehtaisi veloittaa kyllä yhtään mitään.
polttoainekuluja tulee kuitenkin hirveän paljon, kun ottaa huomioon että asuntoauto kuluttaa niin paljon ja teemme pitkän matkan!
Sillä lailla...