Miten teidän 10kk vauvat nukkuvat päiväunia?
Kertokaa,miten teidän 10kk vauvat nukkuvat päikkäreitä?Kuinka monet,kahdet vai yhdet?
Meidän neiti nukkuu yöllä 20-07 ja nykyisin päivällä vain yhdet unet 11-12.30.Ihmetelen,et eikö enää tarviikaan kaksia päikkäreitä?Olis mukava kuulla et miten muilla?
t.Anu
Kommentit (3)
poika 10kk nukkuu 20.30-6.30 ja ottaa kahdet päikkärit 10-12 ja 15-17. tuo aamuherätys on tuskaista minusta kun siihen on kuitenkin jo heräilty aina sieltä neljästä asti...mut ei kai sillä ole väliä monet nukkuu jos jaksaa olla hereillä ja on hyväntuulinen. Esikoinen lopetti toisten päikkäreiden nukkumisen noin vuosikkaana.
Päiväunia nukkuu vaihtelevasti yhdet klo 12-15 tai kahdet 12-13.30 ja 17-18. Yöunet suunnilleen klo 21-7. Olen huomannut viime aikoina että saattaapi nukkua päiväunet sisällä paremmin, joten taidetaan kotioloissa ainakin vaunu-unista luopua.
Meillä tulee ens viikolla 10 kk täyteen. Välillä nukuttiin vain yhdet päikkärit, mutta nyt on taas nukuttu kahdet 12-1330 ja toiset 17-1830. Yöunet noin 2130-7. Silloin kuin nukkui vain yhdet, niin nuo ensimmäiset oli 2-3 h, mutta nyt kun nuo ekat ovat lyhyemmät vaatii (kitinää illalla) toiset unet.
Tällein meillä tällä hetkellä.