Voiko kaverille sanoa, että ei kiinnosta hengata hänen kavereidensa kanssa?
Jos ollaan kaveriporukalla sovittu, että mennään puistoon tai baariin tms. niin tämän yhden kaverin mukana sinne seuraan lyöttäytyy kerta toisensa jälkeen epäilyttävämpää sakkia. Ei nyt mitään aggressiivista porukkaa oo vielä ollut. Mutta sellaisia 20-35-vuotiaita joille alkoholi ja huumeet maistuu, korkeimpana koulutuksena peruskoulu tai amis.
Itseäni ei tuollaisessa porukassa kiinnostaisi aikaa viettää, varsinkaan kun ei ole etukäteen ollut mitään puhetta, että tällaistakin porukkaa tulee mukaan. Tämä kaveri tuntuu aina olettavan, että kaikille on ihan ok, että näitä hänen tuttujaankin tulee mukaan. Ärsyttää. En varmaan edes uskaltaisi tuosta sanoa kaverille, että ei kiinnosta hänen kavereiden seura, kun introverttinä pelkään konfliktejä :(
Kommentit (2)
Puistot ja baarit on aika julkisia paikkoja eikä niihin voi kieltää ketään tulemasta. Itse en puuttuisi tuollaiseen. En sitten vaan sen enempää juttelisi niiden tyyppien kanssa jos ei seura kiinnosta.
Ei missään nimessä semmoisten kanssa ainakaan hengailla joiden koulutus on peruskoulu tai amis. Muuhun en ota kantaa.