Ensitreffien jälkeiset fiilikset
Olin treffeillä eilen ihan mukavan tinder-tuttavan kanssa, ja oli ihan mukava ilta. Kävimme ravintolassa syömässä ja sen jälkeen vielä yksillä drinkeillä ja päätettiin treffit suudelmaan. Mies laittoi viestiä vielä illalla ja tänään on kysellyt niitä näitä, mutta itse on alkanut ahdistaa jostain syystä.
Matchattiin tinderissä vasta torstaina tai perjantaina, ja jotenkin ahdisti tämä nopea näkeminenkin, kun ei tuntenut toista yhtään. En tiedä vaikuttaako se jotenkin epävarmuuteeni, että mies on syntynyt Venäjällä, vaikkakin on asunut Suomessa useamman vuoden ja puhuu Suomea hyvin. Kommunikoitiin kuitenkin englanniksi, mistä kyllä itsekin tykkään ja se tulee melko luontevasti, kun olen itsekin ulkomailla asunut.
Mies on matkustellut paljon, josta itsekin tykkään. Yksi suuri miinus mielestäni on se, että mies asuun noin kolmen tunnin ajomatkan päässä, ja itse olin jo aiemmin sitä mieltä, että haluaisin treffailla miehiä vain kotikaupungistani, niin kaikki olisi helpompaa, kun töiden ja opintojen kanssa on muutenkin kiire.
Joka tapauksessa, mies ehdotti näkemistä lauantaina molemmille tuntemattomassa kaupungissa, ja nyt iski hirveä ahdistus siitä, että haluanko sittenkään mennä. Jotenkin tuntuu, että ahdistun helposti, jos mies osoittaa mielenkiintoa ja laittaa paljon viestiä perään yms, ja tavallaan kaipaisin omaa rauhaa. En siis odota hänen yhteydenottaan, vaan enemmin saapuvat viestit ärsyttävät, vaikka oli oikein mukava ihminen ja juttu luisti. Sanoin myös treffien lopussa, että toivottavasti nähdään pian, kun en keksinyt suutelemisen jälkeen muutakaan sanottavaa.
Vaikka meillä on samoja kiinnostuksenkohteita, tuntuu myös, että ollaan aika erilaisia persoonia ja esimerkisi vapaa-ajalla itse pidän ihan rauhallisista koti-illoista, kun taas kyseinen mies tykkää aina olla menossa. Lisäksi on todella urheilullinen, kun taas itse en ole.
Mitä mieltä olette, kannattaako minun vielä tavata hänet lauantaina vai laittaa suosiolla viestiä, että ei ehkä sovita yhteen?
Miehen puolesta toivon että et mene tapaamaan.