Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tupakointia paheksutaan, miksi ylipainoa ei saisi? Molemmat ovat KIISTATON terveysriski!

Sivistynyt nykyihminen
08.07.2019 |

Ylipaino ja sen aiheuttamien sairauksien hoidattaminen on yhteiskunnan kassavaroista varastamista. Miksi saman tien ei tehdä sallituksi myös muita verorikoksia?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saathan sinä paheksua ihan niin paljon kuin haluat, mutta sen ilmaiseminen ventovieraille ihmisille tuolla ulkona liikkuessa tuottaa kyllä itsellesi vain kylähullun maineen.

Vierailija
2/5 |
08.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika moni muukin asia on kiistaton terveysriski. Alkoholin juominen, liikenteessä kaahailu, liikkumaton elämäntyyli, liika istuminen, jyrkkä ja paheksuva epäsosiaalinen käytös...

Muille ihmisille on tupakoinnista suoraa terveyshaittaa, ylipainosta ei ole.

Sinun tehtäväsi ei ole valistaa sivullisia ylipainosta. He tietävät sen kyllä muutenkin. Ja paheksunta ei saa kyllä ketään laihduttamaan, pikemminkin päinvastoin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikuiset ihmiset tekevät itse omat valintansa. Kenenkään kehoa tai elämäntapaa ei pitäisi paheksua.

Sinulla on tarve paheksua ihmisiä, jotka eivät mielestäsi ole terveitä, ja se kertoo jotain sinusta. Ehkä kannattaisi kysyä itseltäsi, mitä se paheksunta antaa sinulle. Tuleeko parempi mieli kun et itse ole yhtä "paha"? Kiellätkö itseltäsi nautintoja ja sinua harmittaa, että toiset nautiskelevat?

Meidän pitäisi kulttuurina luopua tällaisesta paheksunnasta ja hyväksyä kehot siksi että niiden sisällä on ihminen, ei siksi että ne ovat terveitä ja hyväkuntoisia. Halveksunta ei auta ketään.

Vierailija
4/5 |
08.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juopot, nistit, läskit, työttömät..

Paheksutaan vaan tasapuolisesti kaikkia!

Vierailija
5/5 |
08.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tupakointia ei nimenomaan paheksuta. On tupakkatauot ja jopa tupakkapaikat ja huoneet niille erityisihmisille jotka polttaa. Ihmistä joka syö vähän enemmän kuin kuluttaa paheksutaan paljon enemmän kuin sitä joka vapaaehtoisesti ostaa kalliilla syöpäkääryleitä ja saastuttaa niillä jopa muiden keuhkot. Kyllä tupakoitsijat sairastuu paljon enemmän vakaviin sairauksiin kuin läskit. Paitsi jos läski tupakoi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä yhdeksän