Yo-tutkinto v. 1985, ka. 8,6. Pääseekö ensikertalaisena opintoihin?
Ei ole tullut opiskeltua mitään isompaa (vain joitain ammattiin liittyviä lyhyitä kursseja). Jos haluaisin opiskella nyt vaikkapa psykologiksi tai maisteriksi, miten minut otettaisiin? Olen pitkäaikaistyötön ja itse asiassa jo eläkeputkessa. Mikä kannattaisi?
Kommentit (6)
En ole muuten hakenutkaan koskaan! Elämä vei ....
Yleisarvosana M, äidinkieli L, ruotsi M, englanti M, reaali C, lyhyt Ranska C
Eli nyt vain hakemaan ensikertalaisena?
Vierailija kirjoitti:
En ole muuten hakenutkaan koskaan! Elämä vei ....
Yleisarvosana M, äidinkieli L, ruotsi M, englanti M, reaali C, lyhyt Ranska C
Eli nyt vain hakemaan ensikertalaisena?
Kyllä!!
Kyllä. Noilla arvosanoilla pääset varmasti johinkin. Ei nyt lääkikseen sentään, mutta monelle muulle alalle kyllä!
Pelkät arvosanathan eivät useinkaan riitä. On myös ne pääsykokeesta tulevat pisteet.
Minä olen kirjoittanut v. 83 ja työvuosia jäljellä 10 ja ei kyllä mistään eläkeputkesta vielä tässä iässä ole tietoa. Olet vasta 53v, joten tuo eläkekeputki pisti silmään.
yo-arvosanat? Korkeakoulujen on lain mukaan vuodesta 2016 alkaen varattava osa yhteishaun opiskelupaikoista ensimmäistä korkeakoulupaikkaa hakeville. Ensikertalaiskiintiöiden tavoitteena on parantaa niiden asemaa, jotka hakevat ensimmäistä opiskelupaikkaansa.
Olet ensimmäistä korkeakoulupaikkaa hakeva eli ensikertalainen, jos
A. et ole suorittanut Suomen koulutusjärjestelmän mukaista ammattikorkeakoulu- tai yliopistotutkintoa
B. et ole vastaanottanut ammattikorkeakoulu- tai yliopistotutkintoon johtavaa opiskelupaikkaa koulutuksesta, joka on alkanut syksyllä 2014 tai sen jälkeen.