35 asteen märkälämpötila tappaa nopeasti hyväkuntoisenkin ihmisen – Intian miljoonakaupungeissa ei voi ehkä asua enää tulevaisuudessa
MIT perustaa laskelmansa ihmisen selviytymiseen alueilla niin kutsuttuun märkälämpötilaan (wet bulb temperature), joka kertoo kuumuuden ja kosteuden yhteisvaikutuksen. Suuressa ilmankosteudessa ihmiskeho ei pysty jäähdyttämään itseään hikoilemalla. Yli 35 asteen märkälämpötilassa keho ei pysty enää poistamaan aineenvaihdunnan tuottamaa lämpöä, ja kehon ydinlämpötila alkaa nousta. Jo muutama tunti 35 asteen märkälämpötilassa tappaa hyväkuntoisenkin ihmisen.
Yle.fi
Intiasta riittää porukkaa ilmastoevakkoon miljoonia ja satoja miljoonia.
Kommentit (16)
Hongkongin tieteiden ja teknologian yliopiston apulaisprofessori Eun Soon maalailee synkkää tulevaisuudenkuvaa, jos kasvihuonepäästöjen tuottamista jatketaan nykyiseen tahtiin.
– Silloin on suuri riski, että yksi maailman asutetuimmista alueista altistuu tappaville helleaalloille, Soon varoittaa.
Hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin IPCC:n mukaan Intia kuuluu niihin maailman maihin, joiden ennustetaan kärsivän eniten ilmastonmuutoksesta.
Niin.
Kun on liikaa ihmisiä niin sitten näin käy.
Väestön liikakasvu, juurisyy kaikkiin ongelmiin.
Vierailija kirjoitti:
– Silloin on suuri riski, että yksi maailman asutetuimmista alueista altistuu tappaville helleaalloille, Soon varoittaa.
Kuulostaa siltä, että ylikansoitusongelma on ratkeamassa itsestään.
Ilmastopakolaisia tulee tulevaisuudessa myös Etelä-Euroopasta, kun hellekaudet pitenevät ja muuttuvat sietämättömiksi. Ääri-ilmiöihin kuuluvat myös rankkasateet ja tulvat, jotka aiheuttavat valtavasti taloudellista haittaa.
Vierailija kirjoitti:
Niin.
Kun on liikaa ihmisiä niin sitten näin käy.
Väestön liikakasvu, juurisyy kaikkiin ongelmiin.
Ei väestönkasvu estä ilmastonmuutoksen torjuntaa, vaan asenteet.
No ei se todellakaan ihan noin ole. Asun maassa, missä kosteuden ja lämmön yhteisvaikutus on yli 40 celsiusastetta joka päivä useamman kuukauden ajan, ja helposti pystyn kävelemään ulkona useamman tunnin. Toki hiki virtaa jne mutta pystyn. Jotkut käyvät jopa juoksemassa.
Mutta erona tässä on se, että minä asun korkean elintason maassa, missä ihmisillä on ilmastointi. Joten se muutama tunti ulkona kestetään kyllä, koska sen jäljeen pääsee ilmastoidulla autolla ilmatoidun kaupan kautta ilmastoituun kotiin.
Intian kaltaisissa maissa iso osa ihmisistä elää ilman ilmastointia, jolloin kyse ei ole muutaman tunnin ulkoilusta vaan kuumuutta ei pääse ikinä pakoon.
Kuumuus ja kosteus on tappava yhdistelma, pelkkä kuiva kuumuus ei. Sen vuoksi jossain Saharassa ihminen on voinut elää vuosituhansia, koska ilma on tarpeeksi kuivaa.
Intiassa jopa 40 asteen viidakkohikikelit ovat yleisiä. Jos sieltä haluaa etsiä syitä miksi miljoonakaupungit tyhjenee asukkaista on heidän järkyttävä saastutuksen määrä joka on kakkosena ainoastaan Kiinalle.
Voiko Afrikassa asua kun siellä on kuivaa vai eikö sekään kelpaa
Vierailija kirjoitti:
Kuumuus ja kosteus on tappava yhdistelma, pelkkä kuiva kuumuus ei. Sen vuoksi jossain Saharassa ihminen on voinut elää vuosituhansia, koska ilma on tarpeeksi kuivaa.
Keskellä Saharaa ei asu kukaan eikä elä mikään. Elämä aavikoilla tapahtuu aavikoiden reunamilla.
Tuo märkälämpötila on eri asia kuin 35 astetta lämmintä ja korkea ilmankosteus. Ilmeisesti toistaiseksi noita oloja ei juuri maapallolla vielä ole missään. Täytyy perehtyä tuohon asiaan lisää, mutta luin tuosta jotain viime kesänä.
Uutisoitiin että jopa 100 olisi kuollut Intiassa kuumuuteen ja porukkaa on about 1,5 miljardia.
Siis ei ole vielä saavutettu 35 asteen märkälämpötilaa missään maapallolla. Luin viime kesän Ylen uutisen aiheesta. Märkälämpötila määritetään mittaamalla kosteaan kankaaseen käärityllä lämpömittarilla.
Höpöhöpö. Ikäni tehnyt töitä märässä ja kuumassa kasvihuoneessa.