Tulimme lasten kanssa ostoskeskuksesta ja auto parkkipaikalla totaalisen rutattuna :((
Kyllä on melkoinen v****tus päällä. Puskuri on ihan vääntynyt ja rutussa.... Kallis paukku meidän perheelle..
Kommentit (20)
Aika yleistä on että kamerat yltävät myös parkkipaikalle/halliin. Jos vaikka saisitte tekijän selville.
Toivotaan että onni olisi myötä:)
kolme kameraa kuvasi parkkipaikkaa mutta kaikki olivat suunnattuina eri suuntaan. :(
Toki meillä vakuutus on mutta vakuutusmaksut nousevat pitkäksi aikaa ja menetämme bonukset.
ap
ei mikään koskikeskussumppu... Parkkipaikka oli lähes tyhjä, vain pari autoa. Automme on siinä kunnossa, että sitä päin on täytynyt ajaa lujaa! Kuinka joku muka onnistuu vahingossa tyhjällä parkkiksella vetämään toista autoa keulaan noin lujaa?? Epäilen ilkivaltaa, mutta ilkivaltavakuutuksen piikkiin tapaus ei vakuutusyhtiön mukaan mene.
ap
se vastapuoli on, jolle laskun lähettäisit?
Näissä tapauksissa valitettavasti ainot vaihtoehto on oman kaskon käyttäminen = omavastuun maksaminen ja bonusmenetys.
sulla ei mene bonukset kun olet tehnyt rikosilmoituksen vaikka vastapuolta ei saataisikaan kiinni. Jousut kustantamaan vain korjauksen omavastuuosuuden. Rikosilmoituksen pystyy tekemään myös netissä!
Bonukset menee jos ei löydy maksajaa.
mutta kalliiksi se silti tulee. Plus että automme jälleenmyyntiarvo laskee, maalauksen jälkeen keula ei ole ikinä samanvärinen kuin muu auto jne. Kyllä ihmisillä on pokkaa.
ap
Poikani iski automme ovella viereisen pakun lokasuojan ryttyyn. Äkkiä paikalta pois ja niin taas säästyi rahat.
Ap, meidän auton perää on korjattu ja maalattu samaisesta syystä, ei sitä kyllä millään erota muuten kun siitä että vähän enemmän se uudempi maali kiiltää.
miten luulet poikasi oppivan rehellisyyttä?
selkärangattomia niljakkeita.
rikosilmoituksen. Joku oli parkkipaikalla naarmuttanut autoamme reippaasti. Tein siitä rikosilmoituksen netissä ja sain siitä lausunnon viikon päästä postissa. Kun soitin ilmoitusta asiasta ifiin sanottiin että meille tulee maksettavaksi vain 126e omavastuu koska asiasta on tehty rikosilmoitus. et silleen.... Tästä on nyt aikaa 6kk ja edelleen on täydet bonukset.
niihin enää viitsi edes kiinnittää huomiota.
151,- joutui omasta pussista pulittaan, kyllä vitutti! Olis ollu edes miehen työsuhdeauto sillon alla.
olin päissään niin ei voinut jäädä paikalle selvitteleen asiaa
naarmuttaminen (esim. avaimilla tms. terävällä) on ilkivaltavahinko, eikä tosiaan aiheuta bonusmenetystä. Vakuutusehtojen mukaan jos vahinko on aiheutettu toisella moottoriajoneuvolla, sitä ei voida käsitellä ilkivaltavahinkona, vaan aina kaskon törmäysturvasta, joka taas aiheuttaa bonusmenetyksen.
t. vakuutusvirkailija
vastapuolen autoissa ei ole jälkeä. Ei se sun kuvas perusteella maksajaa löydy.
Vierailija:
vastapuolen autoissa ei ole jälkeä. Ei se sun kuvas perusteella maksajaa löydy.
Noin samalla tavalla yritti joku laittaa mua maksajaksi oman autonsa naarmuille ja oven painautumalle. Sain kirjeen vakuutusyhtiöstä ja kävin näyttämässä omaa autoani vahinkotarkastajlla, joka totesi ettei oma autoni ollut syypää näihin naarmuihin. Joku akka yritti laittaa omat törppöilynsä mun maksettavaksi. Että ei ne kuvat aina sitä maksajaa löydä.
Olen itse ostoskeskuksessa töissä ja meillä on esim parkkihallissa nauhoittava videovalvonta. Sinunkin kannattaisi kysyä kiinteistöpäälliköltä jos vaikka niin onnekkaasti sattuisi käymään!!