Auton akku ladattu, kuinka kauan täytyy ajaa latauksen jälkeen??
Niin, auton akku meni yön aikana tyhjäksi, nyt akkua vähän aikaa ladattu ja auto on saatu käyntiin, kuinka kauan autolla pitää ajaa, että uskaltaa sammuttaa?
Kommentit (11)
Tosi vähän virtaa oli.. esim takakontti ei auennut, jotkut valot kyllä oli päällä.. kiitos auttajalle!!
Miksi se tyhjeni, jäikö valot päälle?
Niin kuin tuolla jo sanotiin 30-60 minsaa pitää käyttää.
Mitä isommat kierrokset, sitä paremmin lataa. Tyhjäkäynnillä lataa hitaasti.
Sähköauton akku vai diesel-tai bensa-auton?
Diiseli. Oli laps käynyt autossa ja laittanut valot päälle. Vaikka muuten automaatti. Se on sitten hypättävä auton kyytiin ja lähdettävä ajamaan.
10a laturilla menee 10a tunnissa, jos akun koko on 100a menee 10 tuntia jne.
Se tosiaan kannattaa ladata täyteen akkulaturilla ja jos geeliakku, niin sitten sellaisella laturillla jossa kyseinen ominaisuus
Auto on nyt tyhjäkäynnillä, mitä mä sen kanssa nyt teen?
Vierailija kirjoitti:
Auto on nyt tyhjäkäynnillä, mitä mä sen kanssa nyt teen?
Drive!
Vierailija kirjoitti:
10a laturilla menee 10a tunnissa, jos akun koko on 100a menee 10 tuntia jne.
Se tosiaan kannattaa ladata täyteen akkulaturilla ja jos geeliakku, niin sitten sellaisella laturillla jossa kyseinen ominaisuus
Hyvä teoreettinen laskutapa. Akut harvoin ottaa vastaan "virtaa" laturin max teholla, ehkä hetken. Mitä täydempi akku sen pienemmäksi latausvirta säätyy! Tyhjentyneen akun lataus kotilaturilla 10--12h , sitten kapasiteettia lienee tarpeeksi? Esim geeliakuilla suositus n 80% max kapasiteetista, silloin automaattilaturit pienentää latausvirran lähelle minimiä 0A.
Oliko ihan tyhjä, ettei ollut tipan tippaa virtaa (eli ei siis mitään tapahtunut, kun käänsi virrat päälle) vai eikö vain ainoastaan jaksanut startata? Akku oli totaalisen tyhjä, niin kannattaa ajaa pidempi, vaikka tunnin lenkki. Jos akussa oli vielä sen verran virtaa, että eloa oli, niin puolikin tuntia ajoa riittää.