Miksi miesten on niin vaikea mennä lääkäriin??
Mun mies on valittanut korvakipua 3 viikkoa, mutta ei suostu menemään lääkäriin. Minä en suostu enää kuuntelemaan valitusta.
Kommentit (8)
Miespuolinen kaverini on samanlainen. "Ai ai ai kun sattuu, vali vali vali vali..." Kuukaudesta toiseen! Olisi joko hiljaa tai menisi sinne lääkäriin, jos kerran sattuu niin paljon!
Tuttavan miehellä oli ollut VUODEN kuumetta joka ilta, ennenkuin vaimo sai pakotettua lääkäriin. Oli syöpä.
En jaksa sairaana kuunnella dissaamista tuntemattomalta ihmiseltä. Joko tulen liian myöhään ja saan kettuilua siitä tai turhan syyn takia ja kuormitan terveydenhuoltoa ja vien aikoja "oikeasti sairailta". Jos kuitenkin satun olemaan "oikeasti sairas" ja vastaanottaja ei näytä ulko-ovea, jatkuu kettuilu mun piikkikammon ja matalan kipukynnyksen vuoksi. Saan kuulla mitä kaikkea veteraanitkin kestivät. Naiset tuskin kuulevat vertailua samasta aiheesta
Kai se on joku geneettinen asia. Ihminenhän on eläin siinä missä muutkin, ja mies (uros) ei halua jotenkin "näyttää heikkoutta". Ikään kuin lääkärikäynti osoittaisi sen, että "heikko uros, ei pärjää omin avuin". Joutuu "asettamaan itsensä toisten armoille". Miehethän ei helpolla suostu vastaanottamaan apua juuri missään. Kyllä sen on pakko jostain alitajunnasta ja luonnosta tulla.
Joka ikisen lääkärissäkäynnin jälkeen vi***ttaa ihan liikaa. Sen vuoksi vältän terveydenhuoltoa kuin ruttoa. Terveisin kiukkuinen keski-ikäinen akka.
Niin no toiset sitten menevät pää kainalossa lääkäriin ja saavat reseptin buranaa tyyliin "katso tällä pari viikkoa ja soita sitten uudestaan jos oireet jatkuu"
Ei tämä nyt niin paljoa haittaa mun elämää.
Ei ne arvauskeskuksessa kuitenkaan mitään löydä.
Ihan samanlaisia vikoja on joka ukolla.
Kivut kuuluu elämään.
Kyllä se tuosta paranee parissa viikossa.
Pari buranaa, ja matka jatkuu.
Kyllä tuohon laastari riittää.
M50
Kannattaa odottaa vielä muutama viikko niin tulehdus leviää ylempiin leukaluihin ja pahimmassa tapauksessa aivokalvoihin.