Seurasaaren juhannuskokko kielletty ensimmäistä kertaa historiassa - aivopesu
Aivopesu suomalaisten tapojen ja perinteiden tappamiseksi alkaa tietenkin Helsingistä. Kymmenen vuoden kuluttua kukaan ei erota juhannusta tavallisesta viikonlopusta.
Jokainen varmaan ymmärtää että Seurasaaren kokko ei mitään metäspaloja voi levittää niin kielto on selvästi poliittinen
Kommentit (6)
Hyvin olisi voinut polttaa poikkeusluvalla. Hesassa ei ole käytännössä mitään palavaa. Tokihan lasten opettaminen suomalaisista perinteistä pois onnistuu muutamassa vuodessa sitten voidaan ottaa uudet perinteet tilalle
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/laitonta-tai-ei-kokko-palaa-kouvola…
Monin paikoin poltettiin kokkoja kielloista huolimatta.
Somessa näitä on kiitelty vuolaasti järjen voittona.
Seurasaarihan on itsessään ainutlaatuinen kansallisperintöä vaaliva ulkomuseo täynnä puista tehtyjä korvaamattoman arvokkaita rakennuksia ja puukirkko! Ei siellä todellakaan mitään känniläisten kokkoja poltella metsäpalovaroituksen aikana.
Sulleko kokko on yhtä kuin juhannus?
Aina ei vaan kokon poltto onnistu. Ensi vuonna sitten taas. Tai lähde Viroon kokolle, siellä juhannusaatto on oikealla paikallaan eli tänään. Hyvin ehdit vielä Helsingistä.
pösilö