Tauti linnun ulosteesta?
Jouduin eilen työn kautta tekemisiin linnun ulosteen kanssa. Vesilintuja oli jäänyt jumiin yhteen rakennukseen ja olivat sotkeneet lattiat, seinät ja ikkunat, pesin nämä vedellä
ja tässä meni noin 1,5h ja hengittelin sitä ulosteen hajuista ilmaa. Minulla ei ollut muita suojavarusteita kuin ohuet hanskat ja nekin menivät rikki.
Mitähän tauteja tästä voi saada?
Minulla on nyt vatsa todella kipeä ja olen yskinyt illasta asti.
Minulla oli vajaa vuosi sitten vakava infektio jota hoidettiin sairaalassa muutaman kuukauden ajan, joten vastustuskykyni on todennäköisesti hieman alentunut edelleen.
Kommentit (9)
Entä voiko hengittämällä saada? Pelkään että mitähän kaikkia tauteja niistä voi saada. En työntänyt, pesin kädet vedellä ja myöhemmin kun pääsin sieltä pois saippualla.
Ahdistaa vaan kun pelkään, että saan jonkin yhtä pahan taudin mihin meinasin viimeksi kuolla.
Kyllähän hengittämällä voi saada tauteja ja pas*aa kitusiin jos käy huono mäihä. Kerronpa jutun,lähdin mökille ja unohdin pari roskapussia partsille jotka siis piti heittää samalla. Noh,tietenkin unohdin ne kiireessä ja siellä muhivat pari viikkoa,auringon paisteessa. Luojan kiitos että on lasitukset haha kun tulin takasin tietysti kurkkasin partsille ja shit,kuplivat liejuisat pussit heti roskikseen hanskat kädessä mutta,mä idiootti en laittanut mitään naaman suojaksi. Kävi mielessä että tuliko jotain kaikesta siitä mädäntyneestä kamasta,hengitin ilmaa..sen jälkeen sain kuumeen ja rintaa pisteli,hengitysvaikeuksia. En mennyt lääkäriin ja se meni ohi mutta olen melko varma että sain siitä jonkin tulehduksen.
Joten kyllä voi saada tartuntoja mutta aika epätodennäköistä että sait mitään. Jos olo menee huonoksi kannattaa käydä lääkärissä mutta tuskin tarvitsee hätäillä:)
Luultavimmin et yhtään mitään. Itse ollut tekemisissä lintujen kanssa vuosia eikä ole tullut yhtään mitään. Nyt on muutenkin flunssaa liikkeellä. Jos tulee jotakin vatsaoireita niin voit käydä salmonellatestissä terpassa. Enemmin "pelkäisin" myyräkuumetta mutta tuskin sitäkään on.
Taisit saada nyt sen aidsin. Suosittelen pikaista eutanasiaa.
Ihan aiheellista. Naapuri ruokkii puluja 2 metrin päässä.
En voi itse pitää pikkulinnuille talipalloja, sillä nämä kulkevat laumoina pihallemme.
Olen kauniisti pyytänyt, että siirtäisi ruokinnan metsään, "mutta kun hän ei näe sitten niitä."
Sen ajan kun eivät ole maassa nokkimassa hänen laittamiaan siemeniä, lymyävät läheisessä männyssä n 15 lintua. Hitchcock kin "linnut" tulee mieleen.
Vierailija kirjoitti:
Ihan aiheellista. Naapuri ruokkii puluja 2 metrin päässä.
En voi itse pitää pikkulinnuille talipalloja, sillä nämä kulkevat laumoina pihallemme.
Olen kauniisti pyytänyt, että siirtäisi ruokinnan metsään, "mutta kun hän ei näe sitten niitä."
Sen ajan kun eivät ole maassa nokkimassa hänen laittamiaan siemeniä, lymyävät läheisessä männyssä n 15 lintua. Hitchcock kin "linnut" tulee mieleen.
Tulee mieleen se nainen yksin kotona elokuvasta, joka niitä puluja ruokki😁
Toivottavasti se on ohimenevää. Ja itse järkiintyy.
Ei oo totta, lintujako joku pelkää? On erikoinen ketju tämä.
Todennäköisintä on ettet saanut yhtään mitään tauteja ellet työntänyt likaisia sormia suuhusi. Koita rauhoittua, nuo oireet voivat olla psykosomaattisia.
Salmonella saattaisi olla riski mutta tuskin noin nopeasti oireilisi.