Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Henkilöstövuokrausfirmojen kyykytys

Vierailija
10.06.2019 |

Työskentelen erään ison henkilöstöfirman kautta palvelualalla. Työni on mukavaa ja työpaikka kiva, mutta jurppii kun työnantajani on alaisensa täysin unohtanut megabisnes.

Uusimpina hienouksina tuolla on päätetty, ettet voi esim. sairastaa. Heillä on oma palvelu, jonka kautta saatat saada päivän sairaslomaa, tai lähettävät terveysasemalle. Jos et kuitenkaan pääse lääkärille esimerkiksi tavallisen flunssan takia, vaan sairasloman kirjoittaa sairaanhoitaja, saat olla kyllä poissa töistä mutta palkkaa ei tipu = mielummin sairaana töihin. Vaikka sairasloman kirjottaisi lääkäri, voi yritys päättää ettei kirjattu syy ole sairasloman peruste. Siis eikö tällainen ole laitonta?!

Muutenkin maksavat palkat miten sattuu ja palkkaa saa kokemuksesta riippuen naamarajan perusteella. Lomarahaa saa jonkun jämäprosentin palkasta ja puolet maksetaan ennen lomaa ja puolet "lomaltapaluurahana". En haluaisi luopua työpaikasta, mutta en kyllä enää jaksa olla näin hankalan yrityksen palkkalistoillakaan, kaikki on yhtä säätöä. Huoh.

Muilla samanlaisia kokemuksia? Onko olemassa yhtäkään työntekijöitään kunnioittavaa henkilöstövuokrausfirmat?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo saikkujuttu ei ole laitonta. Lääkäri ei määrää sairaslomaa, vaan kirjoittaa todistuksen työkyvyttömyydestä, ja työnantaja päättää sairasloman myöntämisestä. Näin se lain mukaan menee, luonnollisesti kuitenkin hiukankaan järkevä työnantaja ei lähde kyseenalaistamaan sairaslomaa ilman todella painavia syitä. Huijausepäilyissäkin voi tehdä sen, että lähettää firman viralliselle työterveyslääkärille uuteen tarkastukseen. Joten toiminta on laillista, mutta poikkeuksellisen keljua.

Mulla on itselläni ihan positiivisia kokemuksia rekryfirmoista, mutta en ole ollut perinteisissä keikkahommissa, vaan määräaikaisessa työsuhteessa tietyn yrityksen projektissa.

Vierailija
2/2 |
10.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä firma?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kolme