Voiko samalla henkilöllä olla useampi psykologinen diagnoosi?
Tuttu väittää et hänellä olisi kahdeksan (8!!!!) mm epävakaa persoonallisuus, harhainen ruumiinkuvan häiriö, ahmimishäiriö (bulimia), pakko-oireinen häiriö ym ym
Voiko olla edes mahdollista et jokaisesta oma diagnoosi?
Näiden perusteella tämä sitten hakee saikkua ja kuntoutusjuttuja, tuettija lomia, harkinnanvaraista toimeentulotuke ym.
Kommentit (10)
Kyllä diagnooseja voi olla useampia kuin yksi. Toki pelkästään diagnoosien perusteella ei saa esim. harkinnanvaraista toimeentulotukea tai tuettuja lomia.
Mulla ei ole mitään mt ongelmia mutta masennus kipujen vuoksi. Diagnooseja kylläkin myös vaativa persoonallisuus ja yleinen ahdistushäiriö
Psykiatrisia diagnooseja voi olla useita, itsellä vain vaatimattomat kolme.
Toimeentulotukea voi hakea kuka tahansa ja sitä saa, jos tulot oikeuttavat siihen.
Tuettuja lomia voi hakea niin ikään kuka vain. Niitä on myös työssäkäyville.
Kyseiset ovat psykiatrisia diagnooseja. Yleensä henkilöllä, jolla on psykiatrinen diagnoosi on niiitä useampia.
Epävakaa persoonallisuus, harhainen ruumiinkuvan häiriö, ahmimishäiriö (bulimia), pakko-oireinen häiriö ovat kaikki saman ongelman eli lapsesta saakka alkaneen ulkonäköön kohdistuvan henkisen väkivallan seurauksia.Itselläni on ortoreksia eli ruumiinkuvan häiriö, pidin itseäni erittäin rumana ja lihavana. Todellisuudessa olen pieni, kaunis seksikäs nainen. Äitini oli mitoissa vyötärö 76, D-kupin rinnat, pituus 160 cm ja vaalea kihara tukka, ei hän tosin ulkonäköäni pikannut, mutta puki minut pieneksi tanssivaksi ja laulavaksi nukeksi.
Sisareni oli nuorena missimitoissa ja hänellä on diagnoosina narsismi, psykopatia ja psykoottistasoinen mania. Manassa hänellä menee lujaa jo kahdeksanvuotiaasta alkaen: silloin kuulen vihjaillen, että olen lihava, lihava, paksut jalat, pieni pää ja juutalainen. Joka virheestä näpitään.
Kaverisi kannatta todella hakea kuntoutusta ja tuettuja lomia. Saattaa olla mahdollista, että sinä pääsisit lisämaksua vastaan hänen kaverikseen.
Vierailija kirjoitti:
Mulla ei ole mitään mt ongelmia mutta masennus kipujen vuoksi. Diagnooseja kylläkin myös vaativa persoonallisuus ja yleinen ahdistushäiriö
Masennus on mielenterveyden häiriö, johtui se sitten kivuista tai muusta syystä tai vaikka olisi vain puhdas masennus ilman mitään syytä. Vaativa persoonallisuus on persoonallisuushäiriö, joka ei parane, se on persoonallisuuden ominaisuus joka ilmenee niin voimakkaana että luokitellaan psykiatrisessa tautiluokituksessa mielenhäiriöksi. Yleistynyt ahdistuneisuushäiriö voi toki parantua, vaikka onkin melko vaikeahoitoinen mielen tila, tilan parannuttua voidaan diagnoosi purkaa kun erityistä voimakasta ahdistusta joka ei kohdistu mihinkään yksittäiseen asiaan ( ts. ahdistus on "vapaasti ajelehtivaa") ei ole enää vuoteen ilmennyt.
Kipuihin löytyy kyllä lääkkeitä joilla saadaan kovemmatkin kivut hallintaan, esim. fentanyylilaastari eri vahvuuksilla.
KuvausFentanyyli on täyssynteettinen opioidi, joka syntetisoitiin ensimmäisen kerran Belgiassa 1950-luvun lopulla. Se on vahvuudeltaan noin sata kertaa morfiinia vahvempaa.
Harhaluuloisuushäiriö.
Sinccis