Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jotenkin vasta aina loma-aikoina tajuaa kuinka raskasta lastenhoito on

Vierailija
09.06.2019 |

Nyt olen viettänyt reilun viikon lasteni kanssa 24/7 yhdessä ja tuntuu että pää hieman jo hajoaa. Mies on tosin ollut työreissussa joten siksikin on ollut hieman tavallista raskaampaa.

Kyllä päiväkodista on arjessa vaan hurjan iso apu, lapset saavat siellä päivän touhuta energioitaan vähemmälle, nukkuvat päikkärit mielellään ja saavat kolme ruokaa. Päiväkotipäivien jälkeen kotona on ollut iloisia lapsia jotka nukahtavat helposti yöunille.

Lomalla tuntuu että en muuta teekään kun ruokaa. Yleensä meillä siis syödään arkisin kotona vain päivällinen ja iltapala. Päikkäreiden nukkuminen on yhtä vääntöä ja illat menee hulinaksi. Isompi haluaisi nähdä kavereita, mikä on hieman hankalaa koska kaverit eivät ole vielä kesälomalla.

Päiväkodin henkilökunta, minä ikävöin teitä! Ja älkää vetäkö herneitä nenään, rakastan lapsiani ja heidän kanssaan on mahtava viettää aikaa. Mutta olen niin paljon parempi äiti kun olen välillä myös hieman erossa lapsistani.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisit laittanut lapset päiväkotiin kesäkuuksi. Niin mekin teemme, 4 viikkoa on liian pitkä aika lasten kanssa kotona.

Vierailija
2/3 |
09.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinpä, lapset on ihan kamalia.

t.kokemusta omaava

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päiväkoti on kyllä ihana juttu. Ja kyllä meidän 5-vuotias kyllästyy kotona. Loma-arki on paljon raskaampaa kuin esim viikonloput.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi seitsemän