Miesystävä sanoi että saan jäädä jos pidän kuukautisistani huolen niin, että hän ei joudu ikinä näkemään/huomaamaan niitä
Minun piti muuttaa miehen luokse, mutta kun vessassakaan ei saisi olla mitään jälkiä. En tarkoita että mitään verta tai siteitä pitäisi olla levitelty vessaan, mutta kun koko asiasta ei saisi puhua. Silloin kun kuukautiset on niin minun pitäisi käyttää * koodisanaa * tulehdus.
Olen kuitenkin aika nuori enkä varmaan voi elää loppuikääni näin
Kommentit (16)
Mitä nyt hittoa. Keksiikö joku näitä miesystävä juttuja täällä liukuhihnalta vai mistä te tällaisia sankareita löydätte?
Kenkää tuollaiselle miehelle! Sinä olet nainen ja sinulla on kuukautiset vielä vuosikymmeniä joten sinun ei pidä vaieta näin luonnollisesta asiasta kymmeniksi vuosiksi. Maailma on täynnä fiksuja miehiä!
Nyt juokset niin nopeasti kuin pystyt. Millainen lapsen tasolle jäänyt pelle yrittää teeskennellä, ettei tyttöystävällä ole kuukautisia eikä niistä saa edes mainita?
Silloin luonnollisesti heivataan mies mäkeen pois silmistä ja pois omasta elämästä :)
Muuta pois. Mies ei ole terve eikä kenellekään hyväksi. Jää vain, jos mies suostuu terapiaan, ja siihen, ettei enää rajoita sinua mitenkään.
Ja sitten heräsin ja lopetin valehtelun vauva-palstalla. Tai ainakin sitä voi toivoa!
Minä voisin suostua, mutta vain siinä tapauksessa että koodisanana olisi ”sinulta saamani satiaiset”. Ottaisin kaiken ilon irti kuukautisistani esimerkiksi ollessani miehen kanssa sukujuhlissa.
Mielestäni tästä pitäisi keskustella. Ehkä miehellä on joku erikoinen fobia tai jotain neuroottisuutta, johon täytyisi oikeasti paneutua terapiassa. (Eisiis kuukautisiin vaan ongelmaan, joka näkyy esim. kuukautiskammona).
Jos taas kyse on sellaisesta "hyi ällöä" niin mies taitaa olla liian lapsekas seurustelemaan.
Teidän täytyy rakentaa kuukautismaja sinne Porvooseen.
Joo, et voi. Hän ei selvästikään hyväksy sinua sellaisena kuin olet. Tämä on vain ensimmäinen asia, jolla hän pyrkii rajoittamaan elämääsi. Todennäköisesti niitä tulisi lisää, jos muuttaisit hänen kanssaan yhteen. Eli nyt reippaasti ilmoitat, että et muuta hänen kanssaan asumaan. Ja jos suhteenne kaatuu siihen, niin joutaa kaatuakin.
Vierailija kirjoitti:
Teidän täytyy rakentaa kuukautismaja sinne Porvooseen.
Kuten esim. Nepalissa ja osassa Afrikkaa on tapana.
Poikaressu. Oli naisystävänä kuka tahansa, niin joutuu tämän saman kuvotuksen kanssa tekemisiin, tavalla tai toisella, vaihtamalla tuskin paranee.
Voisi olla aika kasvaa mieheksi.
Hohhoijaa. Taas tämä sama provo. Mene terapiaan, hyvä ihminen.