Mihin kaupunkiin ystävän ja molempien ratastaaperoiden kanssa road-tripille?
Tarkoitus olisi vain käydä pällistelemässä Suomen maata ja syömässä sekä kahvilla, ehkä vähän shoppailua. Ei pahitteeksi jos olisi vähän tyylikkäämpi paikka. Asutaan Helsingin keskustassa joten ihan sen tasoista ei löydy mutta olisi kiva pyöriä muuallakin näin hoitovapaalla kuin omilla nurkilla. Turku, Tampere ja Porvoo on jo käyty. Samoin Tukholma.
Kommentit (12)
Ratastaapero? Tyylikkäämpi? Helsingin keskusta? WTF? Mitä minä juuri luinkaan?
Hämeenlinna. Siellä on kivoja kahviloita ja leikkipuistoja. Sopiva etäisyys.
Suosittelen Korsoa.
Ihminen, joka käyttää sanoja ratastaapero ja road trip, voisi tosin palata äidinkielen tunneille.
Kemi.
Kirjoittakaa risuaidalla Cemi niin näyttää sillai viileeltä
Mikkeli. Voi tulla myös junalla se kun tulee ihan keskustaan. Keskustassa on paljon kahviloita, lounaspaikkoja, terasseja, tori, taidenäyttelyitä, shoppailumahdollisuuksia, leikkipuistoja, jäätelökioskeja. Rattailla helppo liikkua, keskusta on jopa palkittu esteettömyydestä. Visulahden huvi- ja vesipuisto kesäaikaan ja ympäri vuoden SuperCorner jos tulette sellaisesta paikasta missä ei noita sisäleikkipuistoja ole. Keskustassa on ainakin Vaakuna ja Cumulus jos haluatte yöpyä, ympäristöstä löytyy sitten vuokramökkejä. Suomen loma-asutusvaltaisin seutu.
Vierailija kirjoitti:
Kemi.
Kirjoittakaa risuaidalla Cemi niin näyttää sillai viileeltä
😂😂😂
Johonkin missä on paljon hyönteisiä. Oulu ois hyvä, ei ainakaan lopu hyttyset kesken. Rastastaaperolla on koko ajan kita ammollaan ja sille pitää syöttää paljon puoliksi sulaneita ötököitä.
Olen todella huolissani suomen kielen nykytilasta. Menkää lähikirjastoon.
Vierailija kirjoitti:
Hämeenlinna. Siellä on kivoja kahviloita ja leikkipuistoja. Sopiva etäisyys.
Lähijuna kuljettaa teidät kaiken lisäksi ilmaiseksi niiden ratastaaperoiden ansiosta. Itse junailen täältä Hämeenlinnasta ratastaaperoideni kanssa välillä Helsinkiin mummolaan.
Itse aattelin tämän kesän aikana käydä Raumalla ja Porissa.
Fiskars on kaunis paikka, tosin shoppailu jää käsityöpuoteihin ja ruokapaikoistakaan en enää tiedä, mutta ei kai siellä tarvi nälkää nähdä.
Menkää junalla kohti Lahtea ja jääkää Hennan asemalla pois. Se on Orimattilan kaupungin alueella ja teille sopiva paikka. Ratastaaperoistakaan ei ole haittaa muille.
Ratastaapero😐