Lue keskustelun säännöt.
Keskusta selvästi estänyt parannukset eläinsuojelulakiin
03.06.2019 |
Kuten arvattavissa oli. Ihme että sentään eläinsuojeluasiamiehen virka perustetaan. (Ehkä).
Kommentit (2)
Kunpa tuo uusi laki saataisiin maaliin pian, ja vielä niin että siitä voisi olla ylpeä. Voi olla kyllä utopiaa, vaikka maailmalla on näkynyt suuntaus esim turkistarhauksen suhteen niin suomi halunnee edelleen olla takapajula.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Niin teki, mutta parempi siitä tulee nyt kuin Sipilän hallituksen aikaan olisi tullut.
Isoin asia on, että eläimen itseisarvo kirjataan lakiin.
Viime vaalikaudella eduskunnan käsittelyssä ollutta esitystä laiksi eläinten hyvinvoinnista täydennetään siten, että lain perusteluissa tunnistetaan eläimen itseisarvo ja mahdolliste-taan eläinten lajityypillinen käyttäytyminen.
45HIILINEUTRAALI JA LUONNON MONIMUOTOISUUDEN TURVAAVA SUOMIAsetetaan asiantuntijatyöryhmä selvittämään, miten voidaan tukea sika-alan tavoitetta porsitushäkeistä luopumiseksi. Uusien parsinavetoiden rakentamisesta luovutaan. Maatalouden kannattavuutta tarkastelevan työn yhteydessä selvitetään mahdollisuudet vahvistaa siirtymää insentiiveillä. Selvitetään mahdollisuudet luopua porsaiden kastraatiosta ja taataan riittävä kivunlievitys kivuliaissa toimenpiteissä. Kehitetään tukijärjestelmää eläinten hyvinvointia parantaviin investointeihin, jotka me-nevät lain vaatimuksia pidemmälle tai toteuttavat lain määräykset ennen säädettyä siirtymäaikaa. Kestävien tuotantotapojen edistämiseksi ja antibioottien liikakäytön vähentämiseksi selvi-tetään esimerkiksi eläinperäisten tuotteiden osalta antibioottiveron käyttöönottoa. Edistetään eläinten hyvinvoinnin kriteeristöä Pohjoismaiden ja EU:n normeissa ja lainsäädännössä. Kehitetään eläinkaupan sääntelyä erityisesti verkossa tapahtuvan eläinkaupan osalta sekä huolehditaan koirien ja kissojen tunnistusmerkinnöistä ja rekisteristä. Eläinlääkäreille säädetään ilmoitusvelvollisuus perinnöllisten vikojen johdosta lemmikeille tehdyistä toimenpiteistä. Eläinkokeita korvaavien menetelmien käyttöönoton rahoitusta lisätään.Eläinten hyvinvointiin liittyvän lainsäädännön valvontaa parannetaan ja teurastamoiden videovalvontaa tehostetaan. Perustetaan eläinsuojeluasiamiehen virka Seinäjoelle
https://interactive.sanoma.fi/arkku/files/25992474Neuvottelutuloshallit…