Kuinka usein mielestäsi reissussa olevan puolison pitäisi soittaa kotiin?
Kommentit (17)
mutta se voi olla vaikka vain tekstiviesti, kaikki ok. Joskus mies oli levottomalla alueella kaukoidässä työmatkalla, moneen päivään en saanut yhteyttä häneen, huoli kotona oli kova. Sen jälkeen esitin toiveeni, ja sen jälkeen mies on hyvin muistanut ilmoittaa itsestään.
Mies soittaa työmatkoilta joka ilta 20-21 tietämillä, ja päivällä laitellaan tekstareita jos on jotain akuutimpaa. Kesken työpäivän ei tosiaan tarvi soittaa, tai aamuisinkaan.
puolen tunnin välein olis hyvä... vartti, jos on edellisessä puhelussa harvasanainen tai hengästynyt... Miks et mene sen mukaan, niin ei tule puhelinlaskua..
Kaikkien muiden puolisot siis soittelevat päivittäin. Mun mies soittaa pari kertaa viikossa, jos sitäkään :(. Ottaa päähän, ihan kuin häntä ei kiinnostaisi perheensä kuulumiset lainkaan. Tänään koetin soittaa itse hänelle päin, niin ei vastannut eikä ole myöskään soittanut takaisin. Ja nyt tiedän, että on jo työvuorossa.
Ap
Mikä v***ttu siinä on, että pitäää koittaa määräillä toisen ihmisen tekemisiä kun se ei johda mihinkään. Paitsi siihen et toinen tuntee itsensä ahdistetuksi ja loppujenlopuksi lähtee lätkimään......
Uskokaa pois, ennemmin tai myöhemmin lähtee......
kun reissussa olen. Toivottelen lapsille hyvät yöt.
Joskus voi luonnollisesti olla sellaisia päiviä, ettei ehdi soittamaan ennen yötä. Mutta jos tekee reissussa normaalia työpäivää, niin kyllä silloin illalla on syytä soittaa.
Perille paastya, tietty. Ja muutaman paivan valein sitten, etta tiedetaan, etta on hengissa.
ja on hengissä. Mitään jatkuvaa soittelua en kaipaisi ja sietäisi.
Yleensä työmatkoilla aikataulut ovat sen verran tiukkoja - ettei todellakaan ole aikaa joka välissä soitella. Päivisin kokoustauoilla juuri ja juuri ehtii kuuntelemaan viestit ja hoitamaan niihin liittyvät kiireellisimmät työasiat. Illalla kokousten jälkeen jätetään yleensä salkut hotelliin ja kiirehditään taas kokouskumppaneiden kanssa illalliselle - mistä hotellille palatessa useimmiten onkin jo puoliyö.
ja nyt ku työt ei ajallisesti osu yksiin niin puhutaan usein puhelimessa. Riippuu tilanteesta et millai voi roikkuu puhelimessa mut meiltä se onnistuu ihan kiitettävän hyvin :)
tekstari/ meili/ puhelu tms. haluan tietää, että on kunnossa. kai hänkin haluaa tietää että kotona on asiat kunnossa?
Lupaa tekstata tai soittaa aina iltaisin nykyään. Ei ole helppoa olla reissumiehen vaimo, kyllä siinä ehtii mieliokuvitus laukata jos toisesta ei kuulu. Ei mun miehen matkat aina niin " työtä" ole. Huvin puolelle monesti menee.
Joka päivä tai joka toinen päivä soitellaan.
me soitellaan oikeesti oin 3 h välein ja viestejä kulkee :)
mies reissuissa noin 4kertaa vuodessa.