Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oikislaisten työllisyys?

Oikikseen
31.05.2019 |

Mahtaako olla millainen työllisyystilanne oikiksesta valmistuvilla? Ihan yleisesti ottaen jos kaikki niputetaan yhteen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
31.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari vuotta saat tapella palkattomistakin harjoittelijan hommista. Niissä parhaiten menestyneet saavat ihan oikeita töitä kunnon palkalla (10-12h töitä/päivä). 10 vuotta koirana juostuasi firmassa, saat ehkä ylennyksen, ja hommat helpottaa.

Loput 80% valmistuneista tappelee niistä ilmaishommista tai tekee jotain hieman osaamista sivuavaa, eivätkä ikinä pääse hyödyntämään täysillä opintojaan ja osaamistaan.

Mutta hei, olethan kuitenkin valmistunut oikiksesta!

Vierailija
2/5 |
31.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juristeja on jo vuosien ajan koulutettu liikaa. En ymmärrä, miksi tässä tilanteessa piti perustaa Itä-Suomen yliopistoon Joensuuhun oikeustieteen laitos. Julkisen sektorin virat ovat vähentyneet, koska säästöt. Asianajotyö edellyttää muutakin kuin oikeustieteen maisterin tutkintoa (onneksi). Toki jokaisen valmistuvan tilanne on erilainen, koska joillakin on taustalla jo vankkaa työkokemusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä verrattuna melkein kaikkiin muihin.

Vierailija
4/5 |
28.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työttömyysprosentti on pieni. En tiedä varmaksi, miten hyvin työllistyneet ovat omalla alalla, mutta tuntumana on, että hyvin.

Vierailija
5/5 |
28.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ne ihan hyvin työllistyvät. Palkattomia harjoitteluita en ole nähnyt missään, mutta valtio tarjoaa kyllä huomattavan alipalkattuja harjoittelupaikkoja. Isojen toimistojen harkkapaikat on haluttua tavaraa ja niihin on varmaan vaikea päästä, mutta iso meriitti työn saamiseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kolme