Mitä rakkaita makumuistoja sinulla lapsuudesta?
Minä aloin joku päivä kaiholla muistella, miten 80-luvulla tuli usein esim koulun jälkeen tai aamulla syötyä valion hedelmäpommi-tai banaanijugurttia, johon sotkin kaurahiutaleita sekaan (äitini opetti tavan). Niinpä ostinkin sitten viikonloppuna hedelmäpommin ja aion sen kohta välipalaksi syödä kaurahiutaleilla. 😋
Nykyään tulee syötyä vain maustamatonta jugurttia myöskin kera.
Kommentit (24)
Siis myslin kera.. ei myöskin.
N72
Mummon tekemät pitsireunaletut.
Fanny-vanukas.
Vaalea paahtoleipä, jonka päällä ketsuppia, meetvurstia ja juustoa, mikrotettuna niin kauan että juusto alkoi jo kovettua.
Terveellisiä muistoja näköjään XD
Lähikioskilta (rakennus on vielä olemassa ja siinä oli hetlen joku minipitseria) sai lpasena aivan ihania mehujäitä ja karkkeja. En ole löytänyt samoja sen lopettamisen jälkeen mistään. Ja suklaavanukkaat. Pitääkin ostaa, kun menen kauppaan.
Äiti teki 70-luvun alussa ihanaa Rex-kakkua. Ensin odoteltiin tuntikausia sen jäätymistä, sitten järjestäydyttiin katsomaan lauantai-illan TV-tarjontaa koko lauman voimin isän ja äidin sänkyyn. Olen pari kertaa kysynyt äidiltä, osaisiko hän yhä tehdä Rex-kakkua, mutta siihen tarvittavia keksejä ei kuulemma enää myydä.
Vaikka mitä:
- isoisän tekemä voileipäkakku
- mummon tekemä hyydykekakku
- kiuasmakkara mökillä
- Norjasta saatava majoneesipohjainen rapusalaatti
- karkkihelmet
- jäätelöauton Tuttifrutti-mehujäät
- vaniljarinkelit uimarannalla
- mikrotetut juustovoileivät ja kaakao koulun jälkeen uusinta Aku Ankkaa lukiessa
- aurajuustonakit paikallisesta lihajalostamosta
Nuo tulivat äkkiseltään mieleen. Lapsuusmuistoni koostuvat lähinnä erilaisista ruokamuistoista. Jep, olin lihava lapsi :D
Kuuma kaakao ja ranskanleipä reilulla edamilla mikrotettuna. Maistuiskohan vielä yhtä hyvältä kuin silloin, kun oli potkukelkkaillut muutaman kilometrin pakkasella kotiin ja sai tuoreen aku ankan vielä kyytipojaksi.
Mummu teki ranskanleivasta voileipia, johon tuli varmaan puoli senttia voita paalle ja paksuja lauantaimakkaran siivuja, seka juustoa (varmaan oli jotain edamia). Sen kanssa kuumaa kaakaota ja uusi Aku-Ankka (sain lukea ruokapoydassa) <3
Mummun lihasoppa oli myoskin alyttoman hyvaa, suolamuikut samoin - joskaan eivat niin hyvia kuin mummun paistamat, jauhoissa pyoritellyt neulamuikut. Siihen kylkeen voirikasta pottumuusia ja avot!
Poronkaristystakin saatiin usein samaisella voimuusilla.
Oma-jäätelö jota oli punaista ja keltaista makua. Kuoren sisällä oleva valkoinen jäätelö oli niin hyvää.
Muistelen hetkiä jolloin saatoin karkkipäivänä ostaa silloisen lempisuklaalevyni fazer kahvi-crisp 200g ja söin sen yhdellä kertaa kokonaan samalla kun pelasin tietokoneella.
Nykyään tuota makua ei enää valmisteta ja en ikimaailmassa enää voisi syödä 200g kerralla, jo 100 grammasta tulee nykyään huono omatunto.
Ranskanleipä, juusto ja aku ankka taitaa meitä kasarilapsia yhdistää :D
Vierailija kirjoitti:
Ysärin lapsuudesta muistan ranskanleivän ja lämpimän kaakaon, sekä rusinat ja mandariinit :)
Kasarilla söin aina ranskanleipää, edamjuustoa ja kaakaota koulun jälkeen. Samalla luin Viisikkoja tai Tiinoia. vm.73.
Vierailija kirjoitti:
Ranskanleipä, juusto ja aku ankka taitaa meitä kasarilapsia yhdistää :D
Juu, ja sitten meillä syötiin toisena vaihtoehtona sellaista kuminansiemenillä maustettua setsuuri-leipää.
Isoisoäidin tekemä mehu. Teki sitä puutarhansa antimista eikä kertonut kenellekään reseptiä. Ja sitten tuli dementia 😥. Kukaan ei tiedä mitä marjoja ja hedelmiä siinä oli ja missä suhteessa, niin sitä ei saa oikein enää tehtyäkään. Onneksi mehutiivisteistä löytyy ihan ok korvikkeita.
Vierailija kirjoitti:
Ranskanleipä, juusto ja aku ankka taitaa meitä kasarilapsia yhdistää :D
Niinpä muuten.
Ranskanleivästä tehtiin myös lämpimiä voileipiä viikonloppuisin, 70-80-luvuilla.
Ap
Ritz- keksi jonka päällä Brietä. 70- luvun juhlagurmeeta :D
Vierailija kirjoitti:
Ranskanleipä, juusto ja aku ankka taitaa meitä kasarilapsia yhdistää :D
Meillä juusto oli oltermannia ja leipä naapurissa asuvan leipurin tekemää, teki aina ylimääräistä naapureilleen.
Aku Ankan lisäksi pöydässä oli vähän aikaa Kalle Anka, kun enon mielestä oli jostain syystä hupaisaa tilata se vuodeksi lahjaksi. Tosin sama eno toi Virosta lajhaksi sikäläistä versiota sekä meille että lapsilleen. 🤔
Leipäjankki mustikkahillon kanssa😋
Äiti teki ihanaa toscakakkua 70- ja 8-luvuilla.
Viri-suklaavanukas 50-luvulla.Ranskanleipä ja äidin tekemä ruskea kastike perunamuusin kanssa. Vieläkin joskus teen sitä ruskeaa kastiketta itselleni.On se vaan niin hyvää.
Ysärin lapsuudesta muistan ranskanleivän ja lämpimän kaakaon, sekä rusinat ja mandariinit :)