Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

"Aktiivisuuden" täyttävä osa-aikatyössä oleva työtön - voidaanko silti aktivoida työkkäristä esim. palkattomiin töihin tai kursseille?

Vierailija
25.05.2019 |

Jos on sovitellun päivärahan saajana ja tekee säännöllistä osa-aikatyötä (kun kokoaikaista ei ole), joka täyttää aktiivimallin vaatimukset, voidaanko silti laittaa jollekin työkkärin aktivointikurssille tai palkattomiin töihin?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
25.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskinpa laitetaan.

Vierailija
2/2 |
25.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän sitä kuntouttavaan työthän vai mikä nimi nyt onkaan, kai edes voi laittaa sellaista, joka tekee töitä kun eikö se ole tarkoitettu kokonaan työttömille, joiden on oltava vielä pitkäaikaissellaisia. Jos aktiivisuus täyttyy niin käsittääkseni silloin juurikin ei olla näiden työkkärin aktivointien kohderyhmää kun silloinhan ollaan jo "aktiivisia" kun on hommattu se työ ja tehdään sitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla