Pitäisikö eilinen jääkiekkofinaali uusia?
Kommentit (32)
Ainakin kaikille kärppien voittoa pelanneille tulisi palauttaa pelatut rahat.
Ei pitäisi. Peliä ei ratkaissut tuomari, vaan Markus Nenonen. Jääkiekko pelissä maalit ratkaisevat, ei tuomarit.
Vierailija kirjoitti:
Ei pitäisi. Peliä ei ratkaissut tuomari, vaan Markus Nenonen. Jääkiekko pelissä maalit ratkaisevat, ei tuomarit.
just
Kukaan ei voi todistaa, että HPK ei olisi onnistunut tekemään maalia ilman tuota jäähyäkin. Turha siis inistä mistään tuomarivirheistä. Pelit voittaa se, joka tekee enemmän maaleja. That's it.
Muistaakseni se ei ollut tuomari, joka laittoi kiekon maaliin....
Vaikka se uusittaisiin, ei tulos silti muuttuisi välttämättä mihinkään. Ja jos jokaisen tuomarivirheen takia pelit uusittaisiin, pelattaisiin pelejä 24/7 jokaisena vuoden päivänä.
Tuollaisia samanlaisia, pelin ratkaisumaaliin johtaneita, jäähyjä epäselvistä tilanteista on varsinkin kyseisen tuomarin toimesta jaeltu koko kauden ajan, miksi juuri tämä peli pitäisi uusia, kun ei niitä muitakaan ole?
Montako kertaa oot nähny niitä uusittavan.
Uusittiinko naisten mm-finaali
Häpeäisin silmät päästäni, jos "oma" joukkueeni osallistuisi johonkin sääliuusintaotteluun. Jos ei ole munaa hyväksyä tappiota mutisematta tuomareista, ei kannata olla tekemisissä urheilun kanssa millään tasolla.
Ei pitäisi. Hopea ei ole häpeä, mutta tuomariulina on.
Käypä kysymässä jokaiselta Kärppä-pelaajalta, niin kuulet vastauksen. Väitän, että 100% vastaa ei.
Sarja on neljästä voitosta poikki. Kärpillä oli mahdollisuus halutessaan voittaa ne neljä. Eipä kiinnostanut.
HPK;n kannattajien pitäisi lopettaa juhliminen, kun voittivat tuomaripelillä. Pitäköön kultamitalin.
Toimitusjohtaja Tommi Virkkusen kanta asiaan:
– HPK voitti neljästi – that’s it.
Låhteenä Ilta-Sanomat
Kukaan itseään kunnioittava ammattiurheilija ei suostuisi mihinkään uusintaotteluihin yhden kyseenalaisesti vihelletyn jäähyn takia.
Oisko tästä tullu niin kauhea jupakka jos sama ois tapahtunut ekassa finaalissa? Hpk ansaitsi voittonsa joten onnea heille! Teki hyvää et joku muukin voittaa kuin kärpät tai tappara. T. Oululainen
Vierailija kirjoitti:
Oisko tästä tullu niin kauhea jupakka jos sama ois tapahtunut ekassa finaalissa? Hpk ansaitsi voittonsa joten onnea heille! Teki hyvää et joku muukin voittaa kuin kärpät tai tappara. T. Oululainen
Ei olisi. Eikä kukaan meuhkaisi myöskään siinä tapauksessa, jos osat olisivat toisinpäin. Silloin huudettaisiin kilpaa kuinka noloa on itseä tuomareista kun oli 7 peliä aikaa ottaa se tarvittava 4 voittoa.
Mitä väliä?