Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Naapuri pitää koiraa irti aina

Vierailija
03.05.2019 |

Olen tosi kyllästynyt uusiin naapureihin. Asumme kerrostalossa ja aiemmin ei ole ollut mitään ongelmia, kiva alue ja siisti talo. Nyt uudet naapurit ovat saaneet meidän perheen kuviot sekaisin. Heillä on uroskoira, joka on aina irti. Pihalla, rapussa ja kadulla. He pitävät usein asuntonsa ovea auki rappuun ja koira kävelee sisään ja ulos. Yhtenä päivänä perhe oli pihalla ja koira rapussa yksin... kun avasin oven mennessäni rapusta ulos, mies sanoi "no nyt se XXXX tuli sieltä" vähän närkästyneenä. Koira on kiltti mutta eihän se saisi olla vapaana! Meidän koiramme haukkuu ja rähisee tälle toiselle urokselle, tottakai. Joka päivä saa pelätä että se pääsee karkuun ja alkavat tapella. Olen sanonut perheelle että koira tulisi pitää kiinni ja vastaus on aina sama "tää on tosi kiltti". Ai että ottaa päähän! Asumme Helsingissä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asutaankohan samassa talossa? Meidän talossa asuu tämmöinen lapsiperhe. Koira pissailee pitkin pihaa.

Vierailija
2/4 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee valitus! Järjestyssäännöissä sanotaan että ei voi pitää irti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään monet ajattelee ettei heitä koske säännöt. Lapset potkivat palloa ikkunoihin ja poimivat istutetut kukat ja siitä ei saisi sanoa mitään. Meidän talossa eräs pitää polkupyöräänsä ulko-oven edessä vaikka pyöräteline on 10 m päässä. Syynä on "minä halua pitää tässä". Ja eräs perhe pitää lastenvaunuja rapussa.

Vierailija
4/4 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valitusta eteen päin vaan. Nämä "kiltit" koirat, jotka eivät "koskaan ennen ole tehneet näin" kyllä tiedetään. Tietenkin urokset kalistelevat sarviaan, mutta kiinni täytyy pitää. Onko se sitten isännöitsijä vaiko asukastoimikunnan- tai hallituksen  puheenjohtaja, niin joku saa asian hoitaakseen, jos ei asukas pyyntöjä ja järkeä suostu kuuntelemaan.

Mikä siinä on, kun on lakipykälät ja asetukset, niin ei voi niitä noudattaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kahdeksan