Tulevatko naapurin takkasavut sisään ikkunoiden rakoventtiileistä?
Pitäisi pian päättää, muutammeko paritaloon (rivari-/paritaloyhtiö), jota vastapäätä tien toisella puolella on rivi vanhoja sähkölämmitteisiä omakotitaloja, jotka savustavat ilmaa talvella varmasti päivittäin. Paritalossa on vain koneellinen poisto ja tuloilma tulee ikkunoiden yläosan rakoventtiileistä.
Onko kokemusta, haiseeko savu sisälle asti ikkunaventtiileistä? Nykyinen asuntomme uudessa kerrostalossa mäellä pakkosyöttää naapuruston savut keskitetyn koneellisen tulon kautta koko asuntoon. Paraneeko tilanne lainkaan muuttamalla?
Asiallisia kommentteja, kiitos!
T. Astmaatikko
Kommentit (15)
O-ou. Joo, märät puut ja se kitupolttosavu on pahinta...
Sähkölämmitteinenhän se juur savuttaakin 😅
Vierailija kirjoitti:
Sähkölämmitteinenhän se juur savuttaakin 😅
Piti päästä kuittaamaan? Juu, nimenomaan, kun sähkö on muka niin kallista, että täytyy jatkuvasti lämmittää sitä varaavaa takkaa.
Saattaapi olla että tulee myös naapurin pierukaasut kämppään.
Vidumaisinta on röökisauhut, jotka kerrostalossa tuli sisään. Kerrostalosauhuttelu tulisi lailla kieltää ja määrätä pakolliset röökipaikat kauas taloista.
Jos muutatte niin tulen varmasti pieremään tuuletus räppänään.
Muuta omakotitaloon vähintään 10 000 neliön tontille jossa talosi on keskeĺlä, silloin naapurien hajut ehtii laimenemaan niin ettei haittaa.
Olisihan se ollutkin ihme, jos täältä olisi saanut asiallisia kommentteja enemmän kuin yhden😂.
Kyllä tulee, kokemusta on. Usein herättiin yöllä siihen, että kämppä haisi kuin savusauna. Tähän löytyi kuitenkin onneksi ratkaisu: voi sulkea rakoventtiilit ja asentaa sen sijaan asentaa erään suomalaisen valmistajan korvausilmaventtiilit seinään. Näissä on helposti vaihdettava pienhiukkassuodatin, joka pitää savut loitolla. T. Toinen astmaatikko
Joo tulee. Luulin yksi päivä, että talossamme palaa jossain, mutta se olikin naapurin tulisija. Haju ei sinänsä haittaa minua yhtään, mutta säikähdin vain ensin kun luulin tulevan omasta talosta.
Kyllä tulee. Ja tupakansavu, grillauskäry. Ja sun naapuriin osuu mäntti, joka sytyttää ulkokosteat takkapuunsa ja savustaa niillä takkahuoneensa ja koko korttelin.
Ainakin mulle osui. Jännästi meillä oli aina kuivat puut takassa valmiina eikä savuongelmaa. Oltiin ilkeitä eikä neuvottu sille 😂