Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

WHO:n tuore suositus: ei ollenkaan ruutuaikaa alle vuoden ikäisille lapsille - millä sitten rauhoitan tuon jatkuvasti huutavan vauvan?

Vierailija
26.04.2019 |

Vauva 9kk ja ollut alusta saakka levoton. Ei rauhoitu syliin, ei rinnalle, ei sänkyynsä. Tabletin kun antaa ja vaikka muumit tai teletapit päälle niin kitinä loppuu kuin seinään. Mitkään vauvakirjat tai lelut eivät kiinnosta, ainoastaan viilennetty purulelu lieventää joskus kitinää. Millähän minun olisi tarkoitus rauhoittaa vauva, kun mikään muu ei "kiinnosta" ?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Mitkään vauvakirjat tai lelut eivät kiinnosta"

No ei kai, kun tarjolla on vaihtoehtona koukuttava sinivalo?

Vierailija
2/6 |
26.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäpä jos leikkisit, hassuttelisit, juttelisit ja lauleskelisit lapsesi kanssa? Tuon ikäinen haluaa jo liikkua ja touhuta paljon ja varmasti rauhoittuu kun vetää itsensä sen verran piippuun ettei jaksa enää. Ei ihme jos on levotonta jos tottunut vaan paikallaan tapittamaan ruutua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

facepalm. varmaan provo tai oikeasti idiootti

Vierailija
4/6 |
26.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykypäivän äänimaailma ja ympäristö on vauvoille kuormittava. Rauhoita hermostoa rauhallisella sivelyllä ja näillä äänitteillä

https://www.youtube.com/results?search_query=baby+binaural

Vierailija
5/6 |
26.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi aikuisilla ei ole ruutuaika rajoituksia. Työttömänä menee kaikki aika läppärin tai telkkarin edessä.

Vierailija
6/6 |
26.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tuo on totta, lapsella on varmaan jokin aivan karmea adhd. Miten niin lelut eivät kiinnosta? Eihän se voi olla totta. Mutta lasta pitää opettaa leikkimään ja hänen kanssaan pitää leikkiä. Ei se niin mene, että laitetaan vauva lattialle yksin lelujen sekaan ja mennään itse muihin hommiin. Kyllä nyt taitaa olla kyse siitä, että et osaa olla lapsen kanssa vuorovaikutuksessa. Kokeile vaikka pallon heittoa näin alkuun. Lapsi heittää, sinä noudat. Tai rakentakaa tornia. Sinä rakennat, lapsi kaataa. Samalla juttelette. Vauvalla on tuossa iässä juuri menossa kiihkeä kielen oppimisen vaihe, joka huipentuu kohta ensimmäisiin sanoihin. Sinun pitää puhua hänen kanssaan jatkuvasti! Se onnistuu parhaiten, kun leikitte ja puuhaatte yhdessä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme seitsemän