Vanhanen asken tv:ssa: " teemme niista SUOMALAISTEN nakoiset viisut" ... NYT ALKOI JO PELOTTAAN. varmaan varttina on jo tilattu
Kommentit (22)
Siiten tulee lapinmiehenjoikua a' la Jari Sillanpää. Apua ! Pelastakaa meidät tältä. Missä se aamuinen adressi olikaan?
Joku luonnonkaunis paikka vaikka... no ei Lapissa, kun siellä on joko kylmää tai itikoita tai molempia, mutta ehkä jossain Saimaan tienoilla. Rakennetaan jumalaton ulkoilmalava, joka valaistaan nuotioilla. Vieraat majoittuvat laavuihin ja katsojat istuvat tervaskantojen päällä. Ei siis mitään rakennettaisi paitsi lava.
Viisut juontaa Uuno Turhapuro yhdessä vaimonsa kanssa, väliajalla hoilaavat Värttinä ja uudelleen kasattu UltraBra ja alkuohjelmassa viihdepuolesta huolehtivat Aake Kalliala ja Pirkka-Pekka Petelius.
Jos aikaa jää, pääsevät myös Kummeli ja Vintiöt irti.
Välillä näytetään kuvia Kekkosen hiihtoreissuista, Lola Odusogan melkein MissUniversumiksi pääsystä ja Mannerheimista ratsastamassa hevosella...
Ei oikein täsmää joiku ja laavut. Jotain hyvin suomalaista olisi Sillanpää, Marco, makkarakojut areenan käytävillä ja keski-ikäinen istuva katsomo.
Kisan teemaksi Eurovision 2007 - Burning Heart
mutta joka välissä ollaan häpeämässä suomalaisuutta. Muuttakaa muualle missä on parempi, tämähän on vapaa maa, toisin kuin monet muut maat.
Ei siis kansantanhuja, kalakukkoa, mämmiä ja ylipäätään juttuja jotka kuuluu jonkin marginaaliryhmän puuhiin.
Meistä kun on niin hienoa kaikki ulkomaalainen!" Hävetkää!
Mutta kun ne jotka asioista päättävät, eivät aina tunnu tajuavan, että suomalaisuutta on myös muunlaista kuin ne 50-70-vuotiaat " vanhojen hyvien aikojen" haihattelijat. Suomalaisia ovat myös nuoret ja heillä on ihan erilainen kulttuuri jota ei myöskään pitäisi hävetä tai peitellä. Kaikki nuorissa ja nuorisokulttuurissa ei ole pahaa.
Pitäisi löytää joku kultainen keskitie, ei mennä kumpaankaan ääripäähän.
(Ja lisäksi pitäisi muistaa, että Suomessa on paljon muitakin lahjakkaita ja hauskoja ihmisiä kuin Marco B. ja P. P. P. ja että Suomi on hyvä ja upea maa myös nykyään, ilman että muistellaan vuosikymmenten takaisia hittejä, tapahtumia tai ihmisiä.)
Ihan hirveä narina, että " kyllä taas hävettää olla suomalainen kun tuollaista näytetään maailmalle" - ihan takuuvarmasti.
Ihan sama oikeasti. Kuka muistaa millaiset viisut ja väliohjelmat ym oli esim Virossa? Tai Ukrainassa? Tai Turkissa? Varmaan ihan hyvät, en kyllä yhtään muista. Laulut kuitenkin kai on pääosassa?
Nyt pitäisi lyödä Suomen kaikki osaajat ja ammattilaiset yhteen ja unohtaa Ylen jermut, jotka eivät kisoja osaa tehdä, vaikka niin kuvittelevat.
Suosiolla vain MTV3 ja ammattilaiset apuun.
Muuten tuloksena on jotakin samantapaista kuin MM-kisojen avauksessa, jossa esiintyi se mikä lie professori hajamieli ufoineen. Surkeampaa tekelettä en ole koskaan nähnyt.
Ylen punikit luopukoot suosiolla kisojen järjestämisestä ja kutsukoon ammattilaiset apuun.
Metsää. Eikä siinä oo mitään häpeemistä.
esimerkiksi suomalaisuus on nykyään luojankiitos monennäköistä ja monikulttuurista! Huomatkaas, että afrikkalaissyntyisten keskuudesta löytynee ihmisiä, joilta sujuu sekä suomi, englanti että ranska.
Vierailija:
esimerkiksi suomalaisuus on nykyään luojankiitos monennäköistä ja monikulttuurista! Huomatkaas, että afrikkalaissyntyisten keskuudesta löytynee ihmisiä, joilta sujuu sekä suomi, englanti että ranska.
vitun rasistit, painukaa sinne lappiinne vaan. Ja puhuinkin afrikkalaissyntyisistä ihmisistä.
ei juontajia, hei mä tiedän Lola Odusogahan olis tosi hyvä!!!!
Vierailija:
vitun rasistit, painukaa sinne lappiinne vaan. Ja puhuinkin afrikkalaissyntyisistä ihmisistä.
Ja olis varmasti oikeet asusteet oikeiden ihmisten päällä. Ei väärän rotuisille neljän tuulen lakkia, god dammit!
Ja älä edes ala ehdottelemaan Jani Toivolaa ym. tönkkösuita.
Vierailija:
vitun rasistit, painukaa sinne lappiinne vaan. Ja puhuinkin afrikkalaissyntyisistä ihmisistä.
Vierailija:
Ei siis kansantanhuja, kalakukkoa, mämmiä ja ylipäätään juttuja jotka kuuluu jonkin marginaaliryhmän puuhiin.
Taitaa olla luvassa kepulaista kansantanhua ja puhe Paavo Lipponen. Juontaa Martti Ahtisaari ja Vanhanen esittää sketsejä...