Mitä vastaat kun joku kysyy "mitä kuuluu" ja kuuluu huonoa, mutta et halua kertoa sitä?
Kommentit (11)
Kiitos, ihan hyvää, mitä itsellesi?
Ihan ok ja kerron lyhyesti esim. työkiireitä tai mikä nyt silloin onkin huonosti. En avaudu sen tarkemmin, mutta kerron vähän ympäri pyöreästi jos joku on hassusti. Yleensä kaikki on kyllä ihan hyvin.
Ihan hyvää, mitäs sulle?
"Ihan hyvää" on hyvä perusvastaus joka tilanteeseen.
Ei kurjuutta kummempaa sanottiin yhes vaihees, vähä humoristisesti. Kysyjä jää vähän huuli pyöreenö sit miettimään.
Vastaan tuollaisessa tilanteessa usein "mitäs tässä" tai "ei kummempia". Muutenkin vastaan usein noin, vaikka menisi ihan hyvin. Silloin yleensä jatkan sitä: "Mitäs tässä, ihan hyvää."
Joskus kyllä vastaan vain "ihan hyvää", vaikka sillä hetkellä menisi huonosti.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Ei ihmeempiä, mitä itsellesi? Tämä silloin, kun ei kiinnosta yhtään.
Nuo ovat minulle hankalia tilanteita, koska saatan ottaa kysymykset aika kirjaimellisesti ja myös haluta vastata niihin rehellisesti. Jos en halua puhua kuulumisistani enkä kiinnittää mitään huomiota asiaan, tulee vaivaantunut olo, koska jos sanon suoraan, etten halua puhua niistä, niin sillähän asiaan vasta huomiota kiinnitetäänkin. Olen joskus vastannut "ei mitään", mutta sekään ei ole hyvä, koska kysyjä saattaa haluta tietää mitä ei mitään tarkoittaa. (Se tarkoittaa sitä, ettei kuulu mitään sellaista, josta haluaisin kertoa!)
Parasta olisi kai vain sanoa, että kuuluu ihan hyvää, koska sitten kysyjää ei todennäköisesti kiinnostaa kuulla enempää, koska hän on saanut sen perus vastauksen, jonka varmaan odottikin saavansa. Mutta olen ehkä outo, koska en tykkää valehdella, vaikka se olisikin vain sellainen tapa.
Saatan kertoa jotain vähäpätöisiä neutraaleja kuulumisia, mutten sitä mikä mieltäni painaa. Tyyliin "meidän pihassa on paljon oravia", ei "pää hajoaa nykyään".
Saatan vasta ystäväni tavoin: "Kiitos kysymästä". Siihen hymyilen päälle. Pitäisi kysyjän tajuta, että keskustellaan mieluummin hänen kuulumisistaan tai vaikkapa säästä.
Eipä ihmeempiä.