Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Antakaa konkreettisia esimerkkejä miten KIUSAAMISTA saa kuriin koulussa????

Vierailija
22.07.2008 |

t. ope, joka aloittaa työnsä taas pitkän hoitovapaan jälkeen

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parhaaksi olen kokenut sen, että kiusaaja vanhempineen ja kiusattu vanhempineen tulevat koululle yhteiseen palaveriin, jossa nostetaan "kissa pöydälle". Parhaat tulokset olen saanut näistä palavereista.



No joo, vaikeahan joitain vanhempia on saada paikalle, mutta kannattaa yrittää.



Tsemppiä!!

Vierailija
2/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos "ei saa kiusata" -kielto on ainoa toimenpide, kiusaaminen jatkuu piilosyrjintänä ja eristämisenä ja opettajilta piilotettuna haukkumisena. Asennemuutos luokassa olisi saatava aikaiseksi jos siellä jotakuta kiusataan.



RYhmäyttäminen ja yhteisprojektit ovat hyviä asennemuutoksen keinoja. Mutta niitä pitää ihan oikeasti vastuullisen aikuisen OHJATA. Jos kiusaava koululuokka jätetään tekemään ryhmätöitä tai kenttäretkiä keskenään, niistä tulee vain entistä pahempia syrjimisen ja kiusaamisen paikkoja ja välineitä. Mutta taitava opettaja voi pakottaa luokan yhteistoimintaan jossa otetaan se kiusattu mukaan. Kun koko jengi sitten saa positiivisia kokemuksia yhdessä sekä itsetään että toisistaan niin tilanne VOI muuttua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

määrätä uudet erilaiset ryhmät ettei pääse klikkiytymiä syntymään.

Vierailija
4/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulukiusaamisen varalle?



Yksi on esimerkiksi se sellainen, jossa kiusaajat ja kiusattu pannaan kaikki kirjoittamaan mitä kiusaamistilanteessa on tapahtunut. En muista sitä niin hyvin, että voisin sen tässä selittää, mutta jos ap:ta oikeasti kiinnostaa, niin eiköhän noita tapoja löydy. jos ei omasta koulusta, niin vaikka muista kouluista kyselemällä.

Vierailija
5/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

usein opettaja on siitä täysin tietämätön, koska ei sitä luokassa ja oppitunnilla tapahdu, eikä se välttämättä näyttäydy aina välitunnillakaan. Lisäksi sitä tapahtuu tietenkin koulumatkoilla, kotipihoilla ja vapaa-aikana muutenkin. Itse en yhtään ymmärrä, miksi puhutaan "koulukiusaamisesta"? Ihanko oikeasti olette joskus törmänneet kiusaavaan lapseen, joka kiusaa vain ja ainoastaan uhriaan koulussa.

Vierailija
6/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

usein varsinkin tyttöjen kiusaamistapauksissa tosi vaikeita selvittää, kun kiusaamista tapahtuu esim. mesessä. Välillä tuntuukin, että vanhemmat luottavat liikaa siihen, että "koulu hoitaa", kun ei me opettajat mitään poliiseja voida olla tai rangaista vapaa-ajalla sattuneesta. Tietysti se mitä koulussa voidaan, tehdään, mutta jos vanhemmat ei ole hommassa oikeasti mukana (käyvät vain jonkun palaverin istumassa koululla ja sitten ovat sitä mieltä että heidän osuus hoidettu) aika vaikeeta jonkun kuraattorin tai luokanvalvojan on saada epäasiallista käytöstä kuriin ainakaan vapaa-ajan osalta.



Mutta ainakin sellaista itse käytän, että yritän olla helposti lähestyttävä, luotettava aikuinen, jolle uskaltaa tulla kertomaan, että edes voidaan yrittää kiusaamiselle tehdä jotain. Suhtaudun vakavasti, kun joku kertoo kiusaamisesta, en yritä huitaista ongelmaa pois. Sitten mietitään tilannekohtaisesti mitä tehdä ja miten asiaa viedä eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toinen hoitovapaalta palaava ope...

Onko opettajille jotakin omaa avointa tai suljettua palstaa tai sivustoa jossain - missä. Olisi tarpeen.

Vierailija
8/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että kiusatun itsetunnon nostamiseen paneuduttais. Koetettais hakea syitä miksi se on kiusattu. Hyvin usein kiusattuina on ne hiljaiset ja syrjään vetäytyvät oppilaat? Sen vuoksi tätä oppilasta pitäisi tukea ja etsiä keinoja millä sen itsetunnon sais paremmaksi. Nämä hiljaiset saattavat olla joskus TODELLA masentuneita omassa yksinäisessä maailmassaan. (Terveisin koulukiusaksen itse kokenut) Ehkä antamalla jotakin vastuuta luokassa hänen asemansa saattaisi parantua. Kuitenkin ei mitään ylitsepääsemättömän vaikeita asioita, jossa pitäisi seistä luokan edessä ja pitää puheita joka päivä. Toinen hyvä keino olisi löytää koulussa se reipas hyvän itsetunnon omaava tyttö tai poika joka ryhtyisi kiusatulle tukioppilaaksi. Kuitenkaan kiusattua ei saisi leimata luuseriksi joten olisi hyvä juttu jos kaikilla olisi omat tukioppilaansa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei se kiusattu tule sulle mitään puhumaan vaikka olisit kuinka helposti lähestyttävä. Sehän pelkää että sitä aletaan kiusaaman vielä enemmän jos muut saa tietää että se on mennyt puhumaan opettajalle. Monet kiusatut häpeää myös jos vanhemmat saa tietää että sitä kiusataan...ja toisekseen ei halua että vanhemmat huolestuu.

Vierailija
10/10 |
22.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsensä kanssa...hänenkin itsetuntoaan tulisiparanta...ja empatia taitoja

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan yhdeksän