Miksi väestö NYT korostetusti keskittyy tiettyihin kasvukeskuksiin, kun tietoyhteiskunnan päinvastoin pitäisi vähentää olinpaikan merkitystä?
Kommentit (8)
Ihmiset arvostavat lähellä olevia palveluja.
Paikkasidottomasta tietotyöstä on puhuttu jo ainakin parikymmentä vuotta, mutta huonosti näyttää edenneen. Aika harva tekee helposti mitattavaa työtä, jota voisi tehdä missä vain.
Koska enää ei ole elääkseen sidottu maatalouteen vaan ruokaa saadaan pöytään tehostetusti pienemmällä porukalla. Muille jää mahdollisuus hakeutua palveluiden lähelle. Vaikka töitä voisi tehdä etänä ei esim. kaupassa käynti vielä onnistu ilman fyysistä siirtymistä (joko ostajan tai myyjän).
Katselinpa juuri, että elinaikanani kotikaupunkini väkimäärä on kolminkertaistunut. Tätini elinaikana (80 v) se on jopa 20-kertaistunut ja isoisäni syntymästä (reilut sata vuotta) 33-kertaistunut. Ollaan siis asuttu täällä jo monen polven ajan.
Maahan muuttaja on melko urbaani olio. Ja lisääntyy kuin kani.
en tiedä, mutta sinulla on kakkaa perseessä
Kaupungistuminen on edennyt muita maita hitaammin. Nyt kaupungistuminen jatkuu ja jatkuu.