Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi julkisen sektorin työpaikoissa pitää maksaa sellaista palkkaa, jolla pystyy huvittelemaan?

Vierailija
03.04.2019 |

Verorahojahan pitäisi käyttää vastuullisesti. Jääköön huvin mahdollistava palkkaus yksityiselle puolelle, eikö julkisella puolella ole tarkoitus tuottaa julkisia palveluita? Työnteolla yksilö saa katettua asumisen ja syömisen kustannukset, muu ei ole välttämätöntä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No nyt on älykästä 😂

Mitään ei saa yksityistää ja nyt ei saa enää edes maksaa kunnon palkkaa. Aivokirurgit yliopistosairaaloissa varmasti riemusta kiljuen leikkaavat ruoka ja yksiöpalkalla 😂😂😂

Vierailija
2/3 |
03.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole ihan varma, kannatatko äärikommunismia vai äärikapitalismia? (Totean jo tässä kohtaa, että äärimmäisessä kommunistisesta utopiasta on ollut esimerkkejä maailmalla eikä missään tätä ole saatu toimimaan pidemmän päälle - poislukien ehkä Kuuba, jonne Yhdysvallat taas ymmärtääkseni tarjoaa tukea eli järjestelmä ei ole puhtaan kommunistisen ideologian mukainen).

Jos valtio maksaa vain sen verran, että yksilö saa elämisen perustarpeet, eikö tämä aiheuta sen, että kukaan ei enää halua julkiselle puolelle töihin vaan koko järjestelmä rapistuu ja muuttuu hiljalleen yksityisten yritysten pyörittämäksi?

Jos taas yksityistetään ihan kaikki, siinä alasajetaan yhteiskunta nykyisessä muodossaan. Tämä tuskin toimii niillä aloilla, joilla kilpailuttamalla ei saada palveluntarjoajia huonoille talousalueille. Hyvinvointiyhteiskunta tarvitsee molempia sektoreita pystyäkseen takaamaan palvelut. Ja jotta nämä voivat toimia yhdessä, on julkisen puolen palkkauksen oltava kuitenkin osaltaan linjassa yksityiseen vastaavaan, koska muuten osaava työvoima valuu täysin yksityiselle puolelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No nyt on älykästä 😂

Mitään ei saa yksityistää ja nyt ei saa enää edes maksaa kunnon palkkaa. Aivokirurgit yliopistosairaaloissa varmasti riemusta kiljuen leikkaavat ruoka ja yksiöpalkalla 😂😂😂

Mikä velvollisuus veronmaksajilla on kustantaa huippupalkkoja? Se tapa on apinoitu yksityiseltä puolelta, mitään hyvää selitystä sille ei ole. Yrityksen tarkoitus on tuottaa voittoa, ja jos sitä tulee hyvin, on palkanmaksukyky hyvä =mahdollistaa suuretkin palkat. Julkisissa laitoksissa kuitenkin tuotetaan vain palveluita, jotka on pakko jonkun tuottaa (tai näin sen pitäisi mennä). Jos siellä töissä oleva haluaa ylimääräistä, saa tehdä sivutöitä yksityisellä puolella. Eikös tässä olisi järkeä?