Kummallinen raskauden alku, vaiko pelkkää sekoilua?
Kyllä, tiedän, että odottamalla asia selviää. Se vain on vaikeaa. En olisi ikinä uskonut, että neljännen lapsen kohdalla voisi vielä olla raskauden toteaminen näin hankalaa.
Yksityiskohtavaroitus.
Olemme antaneet luvan lapsen tulla, ja seuraavasta kierrosta oli ajatus oikein tarkoituksella yrittää. Edellisen ovulaation (halut, limat, ja aika edellisistä kuukautisista kertoivat) mentyä olin kummallisen väsynyt (kevään piikkiin silloin) ja kummallisen halukas. Yleensä ovulaation jälkeen petipuuhat kiinnostavat houkuteltuna ja hiukan päänsisäisesti patistellen, nyt oli seksi mielessä aamusta iltaan.
Aluksi laitoin kevään kontolle, mutta sitten tulin ajatelleeksi, että ehkä olen raskaana. Viisi vuotta olemme ehkäisseet keskeytetyllä, sillä lapsi ei missään vaiheessa ole ollut täysin mahdoton vastaanottaa. Sanoin miehelle, että nyt voidaan rallatella menemään, olen jo raskaana, jos olen, tai sitten en enää tässä kierrossa tule. Haluja kun löytyi, niin seuraavat pari viikkoa olikin epätavallisen reipasta menoa. :D
Kp 30 menkkojen piti alkaa. Eivät alkaneet. Epäilin raskautta. Kp 34 tunsin pahoinvointia ja koitin huvikseni, mitä ystävältä saatu ovulaatiotikku (sain yhteensä 3) näyttäisi, sillä en jaksanut vielä lähteä kauppaan hakemaan testiä, puoli vuotta sitten oli yksi 34 päivän kierto, ja testailin silloin turhaan. Yllättäen tikku näytti plussaa.
Googlettelin, ja sain selville, että LH voi olla myös raskauden myötä koholla, mutta joillakin naisilla ovulaatiotikku näyttää plussaa juuri ennen raskautta. Ryntäsin kauppaan hakemaan raskaustestiä, ja olin varma plussasta. Rinnat pinkeinä ja etova olo, neljäs raskaus, kyllähän minä tämän tiedän. Negatiivinen testitulos päivävirtsasta!
Kärsimättömänä testasin seuraavana päivänä uudestaan aamuvirtsasta. Nega. Samasta näytteestä ovistesti näytti plussaa. Odotin maanantaihin, eli kp 37, ja testasin taas. Pahoinvointi oli ajoittain kovaakin, ja meni ohi syömällä. Olin vuorenvarma raskaudestani, ja testasin lähinnä miehelle näyttääkseni, etten vaan sekoile itsekseni. Nega! Viimeinen ovistestini näytti samasta näytteestä hailakan plussan.
Kp 38 testasin aamulla halvalla liuskatestillä negan. Suivaantuneena hain apteekin herkän raskaustestin. Nega 4 tuntia rakossa olleesta päivänäytteestä. Pahoinvointi jatkuu.
Tänään on kp 39, menkat ovat 8-9 päivää myöhässä. Aamulla jälleen nega. Pahoinvointi jatkuu, menee syömällä ohi hetkellisesti. Kerpele. Olenkohan vaan voinut kuvitella kaiken. Vai olenko raskaana, voisinko luottaa tuntemuksiini. Kaikki muut oireet voisin kuvitella, mutta voiko 5 päivää kestänyttä aaltoilevaa pahoinvointia? Miten kauan tässä nyt pitää odottaa, että testi voisi näyttää plussaa?
Jos pahoinvointi alkoi aikaisimmassa mahdollisessa vaiheessa, olisiko se voinut alkaa alkion kiinnittymisestä kohdunseinämään? Silloin olisin rv 3 +4.
Olen aina tullut helposti raskaaksi, mitenkään epätoivoisesti en vauvaa tästä kierrosta toivonut, vaikka olisihan se ihana asia.
Ja kyllä, tiedostan, että on kahjoa testailla noin usein peräkkäin. Myönnän. Tunnustan.
Kommentit (10)
Kiitos vastauksesta!
Korjaus muuten vuodatukseeni: "joillakin naisilla ovulaatiotesti näyttää plussaa juuri ennen menkkoja" piti lukea, eikä "ennen raskautta".
Ap
Aloittaja kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!
Korjaus muuten vuodatukseeni: "joillakin naisilla ovulaatiotesti näyttää plussaa juuri ennen menkkoja" piti lukea, eikä "ennen raskautta".
Ap
Minulla näytti kun tulin raskaaksi, ja näytti vielä senkin jälkeen kun oli tehnyt positiivisen raskaustestin. Erona normaaliin oli vain se, ovulaatiotestiplussa oli aivan sysitumma ja kontrolliviivaan ei jäänyt väriä juuri ollenkaan.
Samassa kierrossahan voi tapahtua kaksi ovulaatiota, sekin on voinut käydä. Tai sitten olet raskaana, mutta testailet liian aikaisin. Dpo 12 taisi minulla näkyä plussa testissä.
Kaksi ovulaatiota onkin uutta. Oho. Lueskelin, ja ihan hyvin mahdollista, että näin on käynyt. Mutta tuskin pahoinvointi alkaisi heti ovulaatiosta? Jos siis olen raskaana.
Yllätys, että niin tai näin, ei auta kuin odottaa. Plussaa tai menkkoja.
Ap
P.S. Jostain syystä antoi julkaista kirjoituksen nimimerkillä "Aino", mutta sen jälkeen ilmoittaa sen olevan varattu.
Taas negatiivinen. Toisaalta, jos kiinnittymisestä alkoi pahoinvointi, olen vasta rv 3 +6, joten eipä se välttämättä vielä perustestissä näy. Turhauttaa, kun menkat ovat yli viikon myöhässä, eikä testissä näy mitään.
Lämpö on 37 hujakoilla, pahoinvointia päivittäin, mutta se lähtee syömällä, rinnat ovat arat ja ajottain pinkeät, vessassa saa ravata paljon normaalia useammin, turvottaa. Tukevasti raskaana, väittäisin oireiden perusteella.
Äääh, kunpa tähän saisi jo varmuuden.
Pää nyt pyörii raivostuttavasti tämän aiheen ympärillä. Jos olisin raskaana, keskittyisin sietämään pahoinvoinnin ja tekemään normaaleja asioita, ja toki olisi mukavaa vauvahaaveiluakin. Jos taas en ole, jäisin rauahassa odottelemaan kierron normalisoitumista, soittaisin ehkä terveyskeskukseenkin, onko syytä käydä jossain tutkimuksissa.
Tässä välitilassa vaan sitten mökötän sohvannurkassa, tehden vaan pakolliset. Googlasin myös, voisinko olla valeraskaana, mutta jotenkin tuntuu epätodennäköiseltä, että kun en mitenkään epätoivoisesti lasta ole juuri nyt haluamassa, voisin kehitellä raskausoireet. Kenties, jos tää on joku hormonihäiriö. Ääh.
Myrtsityttää.
Lopultakin!
En ole hullu, olen raskaana. :D Tämä aamuna testasin haamuista haamuimman viivan, mutta tullut niin paljon tuijoteltua niitä tyhjiä liuskoja tässä kahden viikon aikana, että viiva on viiva.
Pahoinvointi hävisi noin viikoksi, mutta on alkanut uudestaan. Näyttäisi nyt todellakin siltä, että kuvotus alkoi suoraan ovulaatiosta (todisteena tikutus), en tiennyt sen olevan mahdollista.
Olipa raastavat kaksi viikkoa.
Lopultakin!
En ole hullu, olen raskaana. :D Tämä aamuna testasin haamuista haamuimman viivan, mutta tullut niin paljon tuijoteltua niitä tyhjiä liuskoja tässä kahden viikon aikana, että viiva on viiva.
Pahoinvointi hävisi noin viikoksi, mutta on alkanut uudestaan. Näyttäisi nyt todellakin siltä, että kuvotus alkoi suoraan ovulaatiosta (todisteena tikutus), en tiennyt sen olevan mahdollista.
Olipa raastavat kaksi viikkoa.
Uskoisin, että sulla oli ovulaatio myöhemmin kuin normaalisti. Eli silloin kun aloit epäillä olevasi raskaana, oli haluja ja ovulaatiotesti näytti plussaa.