IS Huvila & huusi: Osaako nainen rakentaa?
Meillä oli tänään töissä kahvihuoneen pöydällä Iltsikan Huvila & Huussi -liite. Lueskelin sitä siinä kahvikupposen ääressä kun kolleegani (mies, 50v) kommentoi lehdessä olevaa kolmekymppistä naisurakoitsijaa vähättelevään sävyyn, eli tyyliin "eihän naiset osaa muuta kuin valita verhot. Ei niistä ole rakennustyömaalla kuin haittaa."
No, minä näin tietenkin punaista ja marssin takaisin työpisteelleni. Aloin tässä kuitenkin miettiä sitä, että olenko ikinä kuullut naispuolisesta rakennusurakoitsijasta, ja totesin etten ole. Mitä mieltä te olette, voiko nainen osata rakentaa tai johtaa rakennufirmaa?
Kommentit (29)
No tuota.
Olen nainen, mieheni on moninkertainen rakennusalan ammattilainen. Sen verran on rakennettu yhdessä, että tiedän, että OSAISIN, mutta en kyllä tosiaan viitsi näitä rakennushommia omakseni ottaa. Siis kuka järjellä varustettu ihminen haluaa seistä jossain marraskuisessa räntäsateessa raksamontunpohjalla saappaat mudassa ja housut betonissa (se pahus syövyttääkin vielä) jos jotain muitakin vaihtoehtoja on? Kuka haluaa naulata jotain ulkopanelia tammikuisessa jäätävässä tihkusateessa kuten vaikka tänä talvena?
Tämän takia meidän firma esimerkiksi ostaa nämä perustustyöt aina joltain sellaiselta firmalta, jolla ilmeisesti ei ole vaihtoehtoja. Usein sen pikkufirman perustajat ja työntekijät on miehiä. Me ostetaan myös putkityöt, sähkötyöt ja maalaustyöt ja kyllä meidän käyttämän putki- ja maalausfirmankin töissä on naisia. Putkifirman perustajakin on nainen. Sähköliikkeessä ei tällä erää taida olla. Mut toki nämä kaikki on suht mukavia sisätöitä.
Henkilökohtaisesti en näe, että rakentamisen vaativin taito on siinä betoninsiloittelussa tai naulanlyömisessä, vaan enempi ehkä kuitenkin siinä, että tietää, mihin niitä tarvitaan ja milloin.
Itse kokisin että olisi aika kiva jos teettäisin remontin niin asioida naisen kanssa. Muutaman remontin olemme teettäneet ja aina sieltä ovat lampsineet kuraisilla kengillään äijiä, joilla ei ole yhtään silmää viimeistelylle tms. Ehkä nainen osaisi katsoa vähän tarkemmin.
Naisten vahvuus rakennusalalla on se, että he kehtaavat kysyä ns. tyhmiä kysymyksiä. Ei ole pakko äijäillä ja väittää tietävänsä kaiken.
Ostin ruokiksella tuon lehden kun siitä oli täällä kirjoittelua. Tosi kivoilta näyttävät muutokset niin remppa kuin puutarha kohteissa. Hienoin oli se Kuuba henkinen navettaratkaisu. Ovatko nuo lankut noissa kuvissa oikeasti tapettia? Mistä sellaista saa ostaa? Onko kallistakin? Tietääkö kukaan?
Mäkin lukaisin tuon lehden (on meillä kaupassa myynnissä ja oli hiljainen hetki :). Näyttivät ihan kivoilta muutoksilta. Varmaan ihan hyvä idea ottaa uusia kasvoja mukaan ohjelmaan. Varmaan pyrin katsomaan noita mitä nyt sitten ehdin. Toivottavasti ei mene miehen lempiohjelmien kanssa päällekkäin... :)
Osaa todellakin. Meillä kun viimeksi tehtiin remppa, niin meille ensin tuli miespuolinen tekijä hommiin. Homma ei oiken sujunut, tämä vanhempi mies tykkäsi enemmän jutella ja välillä myös juopotella kuin tehdä. Soitimme rakennusfirmaan jolta oltiin urakka tilattu ja kysyttiin toista. Säikähdin tolkuttomasti, kun ihminen jonka meille lähettivät, oli alta kolmekymppisen näköinen, vielä rajun näköinen (tulipunainen tukka, lävistyksiä) nainen. Olin ihan varma että vielä huonompaan meni. Mutta se nainenhan hoisi meidän kylppäriremontin äärimmäisen tehokkaasti ja hyvin. Opin minäkin ettei pidä tuomita ulkomuodon perusteella :)
Ihan varmasti voi!! Olen itse rakentanut mieheni rinnalla 2 omakotitaloa ja tehnyt lähes kaikkia työvaiheita ihan omin pikku kätösin (mm 1. talossa tilattiin runkopaketti ja kaikki muu tehtiin itse)
Ensimmäisessä talossa huomasin talotehtaan suunnitelmissa mm pari suunnitteluvirhettä jotka sitten korjattiin minun ohjeitteni mukaan, yhtä ei korjattu ja talon valmistuttua sekä mies että talotehtaan tyyppi joutuivat myöntämään virheen.
Samoin toisen talon naisarkkitehtimme oli niin pätevä viimeistellessään meidän piirroksemme että rakennesuunittelija ja rakennusfirma oli ihan tohkeissaan hänen ratkaisuistaan. MOnet niistä ei olleet tulleet edes miesten mieleen...
Mitä nainen ei osaa sitä ei tarvita!! Mies on 100% tarpeen vain siittäjänä, spermaa kun ei voi teollisesti valmistaa (vielä)
Terkkuja sun sovinistityökaverillesi;D
[quote author="Vierailija" time="11.04.2013 klo 09:43"]
"eihän naiset osaa muuta kuin valita verhot. Ei niistä ole rakennustyömaalla kuin haittaa."
[/quote]
Oon toisella alalla (it, koodarina) mutta aargh kun ärsyttää nämä miesten asenteet, omalla alallani ihan samaa kohdannut kun yleensä koodarit on miehiä. Naiskoodari, mitä? Eikö naisten kuulu olla jotain testaajia tai määrittelijöitä tai jotain? En usko että nainen osaa koodata, naiset ei pysty loogiseen ajatteluun. Sen sijaan naiset on kuulemma hyviä ihmisten kanssa. Minä taas EN ole hyvä ihmisten kanssa mutta olen erinomaisen pystyvä loogiseen ajatteluun, ja hyvä koodari. Kyllä ne täällä omassa tiimissäni jossa oon ollut pitkään sen tietävätkin, mutta joskus asiakkaiden kanssa ollut vähän uskottavuusongelmia...
Kyllä se taitaa olla niin, että suurimmassa osassa rakennusfirmoja se menee sillä tavalla, että mies hoitelee ne rakennushommat, nainen taas pyörittää toimistoa. hoitaa tilaukset, palkat, laskut, jne. En ole vielä kohdannut naista, joka osaisi tehdä esim. valutöitä tai vaativia muurauksia. Ja niiden talopakettien viimeistelytyöt eivät ole mitään oikeaa rakentamista vaan listoitusta ja pintojen hinkkaamista. Naisille sopivaa työtä, kunhan joku mies on katsonut että runko on suorassa, jne.
Mä olen itse rakennusalan yrityksessä töissä ja voin sanoa, että varsinkin työnjohtotehtävissä naisten määrä on onneksi lisääntymään päin. Naiset ovatkin yleensä tosi hyviä työssään: tarkkoja, täsmällisiä ja osaavat ajatella kokonaisuuksia, eli miten kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Työmailta olen kuullut, että ihan suorittavissa töissäkin naiset ovat usein parhaita. Esim. naismaalarit ovat kuulemma parhaita maalareita, tekevät tarkkaa ja hyvää jälkeä. Eräs päällikkö meillä ihmettelikin, mikseivät naiset perusta enemmän yhden naisen maalausfirmoja, kun töitä olisi varmasti tarjolla niin sisä- kuin ulkopuolien maalauksissa.
Oli pakko kurkata tuo lehtijuttu kun aamulla ostin tuon IS:n liitteen. Kyllä siitä lehtijusta saa sellaisen kuvan, että se nainen on itse perustanut firman ja tehnyt melkoisesti remontteja.
Ei kai ne miehetkään niitä opettelematta osaa. Kuka tahansa osaa mitä vaan kun opettelee.
Nainen voi olla oiken hyvä johtamaan rakennusfirmaa. Rakentamisessa täytyy käsitellä lukuisia ykistyiskohtia samanaikaisesti ja hahmottaa miten kaikki vaikuttaa kaikkeen. Putkiaivot taas keskittyvät yleensä nyhväämään sitä niiden mielestä mielenkiintoisinta tai tärkeintä asiaa, ja aika moni asia jää helposti hoitamatta. Näin ainakin kävi meidän rakennusprojektissa, jonka juoksevista asioista minä hoisin 90%.
Tunnen raksanaisen. Osaa rakentaa. Tuohan on vaan sitä että raksa on valtaosin miesala, vähän kuin hoitajiksi menee pääosin naisia.
Melko harvoin ihmiset tarttee rakennusapua jos nyt muutaman kerran niin saa olla melko iso munkki jos siitä porukasta löytyy se nainen. Jos näin kävisi usein niin se tarkottaisi tottakai että naisten määrä alalla olisi lisääntynyt.
olen ollut isäni mukana "oppityttönä" pienestä asti. Hän on timpuri. Minulla ei ole virallista ammattikoulutusta, mutta usein kysellään apuja ja neuvoja :) Ammatiltani olen välinehuoltaja ja osa asiakkaista ihmettelee, kuinka osaan korjata vaikka pyörätuolin... "näppärä likka" on useimmiten kiitoksena miespuolisilta asiakkailta. Vähän semmoista epäilyä...
Muistan tuon lehtijutun naisen opiskeluajoilta. Oli samaan aikaan TKK:lla kanssani. Vai että raksafirman sitten perustanut... Ei olisi heti uskonut.
[quote author="Vierailija" time="11.04.2013 klo 09:55"]Kyllä se taitaa olla niin, että suurimmassa osassa rakennusfirmoja se menee sillä tavalla, että mies hoitelee ne rakennushommat, nainen taas pyörittää toimistoa. hoitaa tilaukset, palkat, laskut, jne. En ole vielä kohdannut naista, joka osaisi tehdä esim. valutöitä tai vaativia muurauksia. Ja niiden talopakettien viimeistelytyöt eivät ole mitään oikeaa rakentamista vaan listoitusta ja pintojen hinkkaamista. Naisille sopivaa työtä, kunhan joku mies on katsonut että runko on suorassa, jne.[/quote]
Nyt olet kyllä väärässä:)
Ihan on harkkoja kannettu ja muurattu sokkeliin, roilotettu kiviseinää ja paklattu umpeen, vedetty sähkövetoja, eristetty ilmastointiputkia, laatoitettu, saumattu ja laitettu parkettia, kaivettu ja kannettu soraa talon sisälle ja ulos. Muurattu ja valettu... takkaa, em sokkelia ja anturaa, väliseiniä, lattiaa (huom kaadot!!). Kasattu keittiönkaapistoja ja kiinnitetty niitä seiniin, levytetty gyproc seiniä ja paklattu niitä, maalattu ja tapetoitu. Laitettu peltikattoa, tiilikattoa, listoja ja tehty terasseja. Viimeksi rakennettiin miehen kanssa uima-allas ja terassit pihalle....
Kaikkea en edes muista mutta tuossa nyt mitä äkkiseltään tuli mieleen:)
Kuten joku toinenkin sanoi - ei ne miehetkään noita opettelematta osaa.... (vaikka moni niin luuleekin)
3
Kävin ihan uteliaisuudesta kurkkaamassa tuon firman www-sivuilla, ja kyllä sieltäkin sellaisen kuvan saa, että ihan on firmansa perustanut ja johtaa sitä. Näyttäisi olevan 20 vakituista työntekijää.
Kai periaatteessa nainen kykenee kaikkeen mihin mieskin. Harvaa naista vaan taitaa kiinnostaa rakennushommat (suuntautuvat pikemminkin arkkitehdeiksi) niin paljoa, että niihin hommiin päätyvät.
Osaa rakentaa, ollaan käytetty kyseistä firmaa.