Voiko toisen kodissa kuvata ilman lupaa?
Kävi kiusallinen tilanne, kun meille tuli pikavisiitille eräs puolituttu. Siinä keskustellessamme hän yllättäen kaivoi kameran taskustaan ja otti kuvia kodistamme. Hieman ihmetytti, sillä hän ei kysynyt tai sanonut mitään, että voiko ottaa kuvia tms. Toki olisi saanut ottaa, jos olisi lupaa pyytänyt, ei siinä mitään, mutta jäi vähän outo fiilis. Milelestäni olisi kohteliasta kysyä, entä teistä?
Kommentit (12)
Tosi outoa kyllä, ja epäkohteliasta. Itse olisin varmaan kommentoinut jotain korostetun hämmentynyttä, esim "ai sä oot tosi innostunut valokuvauksesta vai". Olisin myös kysynyt mihin tarkoitukseen kuvat tulevat ja ilmoittanut ettei niitä saa julkaista missään.
Meillekin tuli serkku kylään ja käveli huoneesta toiseen ottaen kuvia. Vähän hämmensi. Oltiin tehty remontti ja halusi näköjään kaiken tallentaa.
Minuakin ärsytti, kun sukulaispojan inhottava tyttöystävä (joka onneksi on nyt ex), otti jouluna kuvia meiltä ja laittoi ne vielä blogiinsa lupaa kysymättä!
Aikoiko se tehdä esim lastensuojeluilmoituksen? Keräs valokuvatodisteita sua vastaan.
[quote author="Vierailija" time="08.04.2013 klo 10:37"]
Meillekin tuli serkku kylään ja käveli huoneesta toiseen ottaen kuvia. Vähän hämmensi. Oltiin tehty remontti ja halusi näköjään kaiken tallentaa.
[/quote]
Kun menette serkulle kylään ensi kerralla, löydätte ehkä kotinne koion?
[quote author="Vierailija" time="08.04.2013 klo 12:25"]
[quote author="Vierailija" time="08.04.2013 klo 10:37"]
Meillekin tuli serkku kylään ja käveli huoneesta toiseen ottaen kuvia. Vähän hämmensi. Oltiin tehty remontti ja halusi näköjään kaiken tallentaa.
[/quote]
Kun menette serkulle kylään ensi kerralla, löydätte ehkä kotinne kopion?
[/quote]
Ei toisen kotona saa ilman lupaa kuvata. Mutta tietysti jos et myöskään kieltänyt, niin vaikeneminen voidaan tulkita suostumukseksi, kun kerran näit mitä hän aikoo tehdä.
Salakuvaaminen on tietysti kielletty toisen kotona ja myös omassa kotona jos kuvattavat eivät tiedä kuvaamisesta, mutta siitähän tässä ei ollu kyse.
ei saa kuvata. Ainoastaan yleisellä paikalla, esim jos kävelet kadulla sua saa kuvata. Esim torilla = julkinen tila.
Jos naapurisi kävelee bikinit päällä pihallaan, häntä ei saa kuvata. Eli toisen kodissa ei saa kuvata ilman lupaa
Et sitten siltä puolitutuslta kysynyt, vaan piti oikein tänne tulla kyselemään.
No, kyllähän omassa kodissa voi kuvaamisen kieltää. Mutta ei tuttavasi mitään rikosta tehnyt ellei sitten julkaise kuvaa jossain.
Nostinpa ylös vanhaa ketjua. Meillä kävi niin että lapsen kaveri oli kielloista huolimatta kuvannut ja myös laittanut jakoon meiltä kuvia. Sinänsä mitään kamalaa ollut, mutta opettakaapa niitä kullannuppujanne edes sen verran että ei toisen kotona saa kuvata saati sitten levittää niitä.
No tapahtui niin äkkiä, etten sitten ehtinyt oikein sanoa mitään. Ja jälkikäteen en kehdannut alkaa vääntämään, että olisit nyt edes lupaa kysynyt...
Itse en kehtaisi kenenkään (varsinkaan puolitutun, joka ei niin läheinen ole) kodissa kuvailla, ellen sanoisi ensiksi jotakin että saisinko ottaa pari kuvaa, niin näyttäisin X:lle, millaista teillä on tms.
ap