Kellään tällaisia oireita (40+ v)?
Yöhikoilua. Testattu pari v sitten mahdollisten varhaisten vaihdevuosien varalta - ei ollut siitä kyse. Rintojen arkuutta. Ärtynyt mieliala. Jos ja kun ei vaihdevuosia, kuulostavat pms-oireilta, minkä puolesta puhuu se, että tulevat EHKÄ suuremmassa määrin kerran/kk. Hormonikierukan vuoksi vuotoja ei ole, joten vaikea tietää varmaksi.
Mikä sen sijaan on eräänlaisena "uutuutena" mietityttänyt on se, että rintojen arkuus on nyt jatkunut kaksi viikkoa yhteen soittoon aikamoisen vahvana. Ja toisekseen olen koko ajan mielettömän väsynyt; esim. tänään nukuin yöunien päälle 2-3 h päikkärit ja silti torkahtelin sohvalle, ja olen väsymyksen seurauksena tosi äksy. Kävin lenkillä, mutta ei sekään parantanut mielialaa.
Kuulostaako kenestäkään tutulta? Nyt kotitohtorit pinoon!
Kommentit (9)
Kuulostaa kieltämättä alkuraskaudelta...Kannattaisko testata?
Mulla on ihan samat " oireet". Heräsin tänään klo 9 ja klo 12 menin jo päikkäreille. syön multitabseja ja d-vitamiinia ja silti väsyttää ja kiukuttaa. Mä pidän sitä kevätväsymyksenä ja ketutuksena...en muuta keksi. nytkin makkarissa on ikkuna auki, kun yöllä on niin kuuma, ajattelin että mulla on untuvapeitto, että se vaan johtuu siitä. urheilen 3-4 krt viikossa ja koiran kanssa lenkkiä, kait se tästä;
Voi sulla silti nyt olla esivaihdevuodet, kaks vuotta on pitkä aika.
Kuulostaa ihan hormonikierukan aiheuttamilta oireilta. Mulla oli samanlaisia mutta loppui kun se poistettiin. Mulla ei ole toiminut mikään hormonlaalinen ehkäisy, ei näköjään tuokaan.
vähän asian vierestä, mutta kai sinulta diabetes on poissuljettu?
Onneksi sattuu olemaan raskaustesti kaapissa - teen sen varmaan aamuvirtsasta. En usko olevani raskaana, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Varmaan testipuikko on tuolla kaapissa varalla, kun joskus on ollut joitain vastaavia tuntemuksia, joskin tosiaan paljon lievempänä.
Hormonikierukka on jo toinen laatuaan, joten en usko, että se on nyt yhtäkkiä käynyt sopimattomaksi.
Tää rintojen arkuus on todella jotain ihmeellistä, tai lähinnä sen pitkä kesto, eikä lopusta tietoakaan. Väsymyksestä ajattelin, että ehkä liittyy kevääseen...
Aika hankala joka tap tehdä mitään, kun mitään ei jaksaisi, ja johan tästä koko perhe kärsii, kun saa koko ajan olla pyytelemässä anteeksi omaa äksyilyään.
ap
Kävin hiljan työhöntulotarkastuksessa ja menen nyt tsekkaamaan, mitä labroja siellä otettiin. otetut olivat kaikki kunnossa.
mikä tässä kuvauksessa tuo diabeteksen mieleen?
ap
Raskaana? Tai hormonikierukka ei sovi sulle?