Miten luonnonmukaisuus näkyy perheesi elämässä?
Miten käytännössä elämäsi eroaa muiden elämästä? Jos nyt tulen käymään teillä, huomaanko että perheenne kannattaa luonnonmukaisia arvoja?
Kommentit (17)
ihmiset olettavat, että olemme enemmän hörhöjä kuin oikeasti olemme. Asumme nimittäin ekoyhteisössä, ja ihmisillä on yleensä aika huvittavia ennakkoluuloja.
En tiedä mitä asioita sinun mielestäsi näkyy luonnonmukaisesti elävän perheen kotona. Meillä ollaan aika rationaalisia ja eletään mahdollisimman ekologisesti meidän rajojen mukaan, en ole miettinyt että kuinka paljon se näkyy ulospäin, koska sillä ei oikeastaan ole merkitystä minulle.
Ensimmäinen epäekologinen asia mikä meillä pistää silmiin on varmaan isot kasat " säilyketölkkejä" kun tuon kuopuksen lisäravinteista niitä niin paljon tulee : /
Tuu käymään, niin voit arvioida ;D
enkä tiedä, pitäisikö?
Joillekin (esim. isovanhemmat) on vaikeita juttuja mm. kestovaipat, jätteiden lajittelu tms. mutta en osaa ajatella niitä muutoin kuin tavallisena elämänä. Välttelen autoilua, työssäni yritän ottaa huomioon ekologisen puolen, kierrätän ja ostan käytettynä, harkitsen ostokseni mahdollisimman tarkkaan, suosin luomu-, lähi- ja kasvisruokaa ja äänestän vihreitä :) Ei taida näkyä päälle päin, keskustelussa voisit huomata jossain vaiheessa.
4viljalle sanoisin noista kahdesta autosta sen verran, että jos joku tosiaan kehtaa tuomita niin tervetuloa tänne maalle asumaan ilman autoja!
Jos pärjää lasten kanssa keskellä korpea ilman autoa niin sitten voi tulla tuomitsemaan. :D
Minä en laskisi itseäni kuin osittais-valikoiva-hörhöksi. Meillä varmasti silmiin pistää se, että mitään koriste-esineitä ei ole, eikä mitään ylimääräisiä huonekaluja. Kaikkea on mahdollisimman vähän, koska vastustamme tavaran haalimista haalimisen ilosta.
Jos jokin tavara ei ole vuoteen käytössä, saa se mennä surutta kirpparille.
Lahjoja meillä ei anneta kuin jouluisin meidän omille lapsille, ja mahdollisimman vähän ja käytännöllistä.
...en ole ennen tänne palstalle eksynytkään. Mielenkiintoisia juttuja.
Itse olen vähän niinkuin matkasaarnaaja/käännättäjä eli puheista voi päätellä elämänkatsomuksen vaikkei sitä muuten tietäisikään tai se ei sinänsä ulospäin näkyisi...En kyllä katso, että olisimme varsinaisesti mikään luomuperhe, mutta yritämme kuitenkin elää mahdollisimman ympäristöystävällisesti.
Varmaan noin 90 % lapsen vaatteista ja tavaroista on käytettyä, kestovaippaillaan, kannetaan lasta liinassa, kierrätetään ja kompostoidaan kaikki mitä ikinä voidaan, säästetään energiaa ja vastustetaan ydinvoimaa. Kasvatan itse marjat ja vihannekset, vihreiden äänestäminen on tietenkin itsestään selvää jne. Kasvissyöjä en ole enkä meinannut sellaiseksi alkaakaan.
Olen koulutukseltani ympäristötieteilijä ja tällä hetkellä töissä paikassa, jossa vihreitä elämänarvoja ei niinkään arvosteta ja vihreille naureskellaan. Ydinvoiman kannatus on myös voimakasta. Täytyy myöntää, että paikoitellen on hieman raskasta, vaikken " yltiövihreä" olekaan. Viihdyn kuitenkin muuten oikein hyvin työssäni...
Luomua kuitenkin syödään mahd paljon. Maitotölkit tosin vain näkyvin osa siitä. Tietty lajitellaan roskat yms. Nyt kun kesällä muutetaan maalle, tulee kompostit ja kasvimaat.
Näkymättömistä jutuista esim. luonnonmukaiset hoitomuodot, rokotuskriittisyys (tai oikeastaan koskee koko nykylääketiedettä).
Tällä hetkellä ei kestoilla.
Me emme koskaan osta muuta kuin luomuriisiä!
Riisin tilalla voi tosin käyttää myös esim. ohraa.
Me ostamme paljon erityyppisiä luomuelintarvikkeita. Suosimme
myös suomalaista lähiruokaa. Mieluummin siis kotimainen,
luomuliha ja riista kuin esim. ulkomainen soija. Sinänsä ruokamme
on kuitenkin kasvis- ja kalapainotteista.
Emme juurikaan osta eineksiä tai muita paljon lisäaineita
sisältäviä ruokia. Kasvisliemikuutiot yms. ostamme luomuna ja
ilman lisäaineita.
Kierrätämme niin paljon kuin mahdollista, ja meillä on
oma komposti tai itse asiassa kaksi. Vaatteet ja kaikki
tavarat ostamme mahdollisimman kestäviä ja pitkäikäisiä.
Kunnostamme ja korjaamme vanhaa.
Lapset on kestovaipatettu syntymästä saakka. Perhepeti ja
kantoliinat on koettu hyviksi käytössä. Täysimetin pitkään,
ja kaiken kaikkiaan imetin 1 v 3-10 kk:n asti taaperoa.
Vauvat ovat syöneet lähinnä pelkkää luomuruokaa 1,5-2
vuotiaiksi.
Meillä on ekosähkösopimus, ja kotona pyrimme energiansäästöön. Käytämme mm. energiansäästölamppuja sekä ladattavia paristoja.
Suosimme julkista liikennettä. Tosin autokin valitettavasti löytyy...
Tämä onkin kaikkein pahin ympäristörike.
Aikeissa on vaihtaa 5-henkisessä lapsiperheessä tarpeellinen
farmariauto dieseliin, niin voisimme käyttää aina biodieselia.
Tällä hetkellä ei vain ole rahaa riittävästi tähän investointiin.
Vielä kaukaisimmissa toiveissa siintää hybridi- tai jopa
sähköauto.
vaippaliina:
Niin paljon kuin mahdollista luomuruokaa. Tosin myös lihaakin jonkin verran. Viljatuotteet ovat täysjyvää. Esim. riisiä vaikeaa saada luomuna.
Tosin suurimpana syynä on se, että meillä ei ole varaa isompaan
ja kalliimpaan. Toisaalta samalla mm. sähkön ja lämmön kulutus
pysyy pienempänä, nurkkiin ei kerry turhaa tavaraa, kun ei ole tilaa
sellaista varastoida, ja paikat pysyvät siistinä ja järjestyksessä,
kun kaikki tarpeeton pitää kierrättää edelleen.
nereida:
pieni asunto, ...
:)
yritän ajatella kestävän kulutuksen periaatteella, koska luonnon suojelu ja tehdyn työn kunnioitus ovat minulla ihan verissä. Käytän kestovaippoja lapsillani jja teen niitä itse, ostan omat ja lasten vaatteet käytettyinä ja hyvälaatuisina jotta jotta voin myydä ne eteenpäin aikanaan. teen myös vaatteita itse Ottobren kaavoilla, eli ihan muodikkaita mutta oman maun mukaisia. Autoa meillä ei ole eikä tule, asumme Helsingissä joten yleisiet kulkuvälineet toimivat hyvin. Jos olisi mahdollisuus, asuisin enemmän maaseudulla jossa voisin viljella omaa kasvimaata ja pitää eläimiä...
tuotamme itse lampaanlihaa ja kananmunat. Tänä vuonna eka kertaa myös kesäpossuja ja meillä on luomumaatila.
Maidon ostamme suoraan naapurin tankista.
Riisistä luin vähän aikaa sitten jostakin, että se on niin epäekologista, että syönti pitäisi rajoittaa joulupuuroon. En kyllä muista perusteluja!
Aion korvata yhä enemmän itseviljellyllä ohralla. Perunat omasta maasta, osa kasviksista myös, ja kaura, herne yms.
Uunilämmitys ja puusavotta tehdän hevosella omasta metsästä.
Kestovaipat olleet lapsilla, ja kompostoidaan se, mitä ei eläimet syö.
Roskaa meillä tulee liikaa, kun kaikki pakatann muoviin!
Pärjäämme yhdellä autolla, kun työskentelemme molemmat kotona. Autolla ajoa voisi vähentää.
Ekosähkösopimus ja auriinkkosähköjärjestelma rakenteilla.
PALJON ekologisemmin voisi kuitenkin vielä elää! Joku sanoi, että lapset pitävät vanhempansa kiinni kulutusyhteiskunnassa.
panjo:
Riisistä luin vähän aikaa sitten jostakin, että se on niin epäekologista, että syönti pitäisi rajoittaa joulupuuroon. En kyllä muista perusteluja!
Perusteluja on moniakin, mainitaan nyt vaikka nämä: 1) riisin viljely aiheuttaa kovasti metaanipäästöjä. 2) Riisin viljely vie jumalattomasti makeaa vettä, josta joillain viljelyalueilla on ajoittain pulaa ihan juoma- ym. tarkoituksiinkin. 3) Riisi tuodaan Suomeen vähintään Italiasta, usein vielä kauempaa. Ohraa saa Suomestakin, sitä ei kasvateta vedessä, ja jos sen vielä kasvattaa luomuna itse niin kerää aika paljon taivaspisteitä ekotaivaaseen :)
Meidän huushollin ekoisuus näkyy varmaan monena roskiksena, julkisen liikenteen ja fillarin käyttönä, turhan shoppaamisen välttämisenä, jääkaapin luomu- ja kasvissisältönä, hesarittomuutena, ekopesuaineina ja pian kestovaippoina. Tai vaippoja on jo, muttei käyttäjää :) Ja meikäläisen ammattina tietysti, vuosikausien opiskeluna ja nykyisenä palkkatyönä, molemmat täyttä ekoilua. Mutta ei tosiaan olla mitään maailman ekoimpia, jääkaapissa on ajoittain lihaa ja käytiin just viikonloppuna laiskuuttamme autolla maalla, vaikka olisi päässyt julkisillakin.
Olemme tehneet suurimman mahdollisen ekovalinnan, ja päättäneet rajoittaa lapsiluvun nollaan. Lisäksi olemme päättäneet jäädä lopuksi elämäämme kerrostaloon asumaan. Autoa emme aio hankkia, emmekä matkaile lainkaan. Päätimme myös olla käyttämättä julkista terveydenhuoltoa enää koskaan.
Mieleeni ei heti tule yhtään syytä...
nipokirsu:
Päätimme myös olla käyttämättä julkista terveydenhuoltoa enää koskaan.
...ns. vitsi :)
MinniMaus:
Mieleeni ei heti tule yhtään syytä...nipokirsu:
Päätimme myös olla käyttämättä julkista terveydenhuoltoa enää koskaan.
Veganismi (+ lähi- ja luomuruuan suosiminen), autottomuus, kestovaipat, jätteiden lajittelu, telkkarittomuus, ekosähkö, pieni asunto, suurin osa vaatteista ja huonekaluista ostettu käytettyinä jne. Moni noista ei nyt erityisen " luonnonmukaista" ehkä ole, mutta jotain hippimeininkiä ja vihreitä arvoja kuitenkin. :)
Meillä syödään mahdollisimman luomusti, kartetaan eineksiä ja lisäaineita (ruokaan kiinnitän erityistä huomiota), pyrin valitsemaan luonnonkuituja vaatteisiin jne.
Lääkkeiden käyttö minimiin jne.
Eli en " hörhöile" , mutta tiedostan.
Niin paljon kuin mahdollista luomuruokaa. Tosin myös lihaakin jonkin verran. Viljatuotteet ovat täysjyvää. Esim. riisiä vaikeaa saada luomuna. Valkoisia jauhoja emme käytä. Eihän ne ole enää ravintoakaan. Valmisruokia ym muita lisäaineellisia tuotteita ei käytetä. Lääkkeitä ei meidän perhe ole joutunut käyttämään, kun terve ruoka pitää elimistön terveenä.
Kaverit väittää, että hörhöily paistaa jo kauan ;-). Tuskin näin osaisinkaan eritellä mitään, mistä sen tunnistaisi, koska tämä on kokonaisuudessaan meille ihan tavallista elämää. Luomuilukin taitaa olla vähän katsojan silmässä. Jollekin paistaa silmään heti ekana meidän kaksi autoa, joita ilman ei näin korvessa haluttaisi asua. Joku toinen varmaan huomaa kestovaipat tai luomuruoat. Itse inhoan sellaisia yksittäisten asioiden luetteloita, joiden perusteella pitäisi arvioida omaa luomuuttaan, enkä myöskään osaa sanoa onko naapuri kenties meitä luonnonmukaisempi.