E-pillereitä käyttänyt: vaikeuksia tulla raskaaksi?
Olen monet kerrat kuullut, että hormooneja vuosia syönneillä on ongelmia tulla raskaaksi, sitten kun tahtoisivatkin vauvan... rakkuloita sun muuta. Voivatko e-pillerit tuhota hedelmällisyyden!? En tiedä millaisia tutkimustuloksia aiheesta on, edes eläinkokeilla. Mutta kiinnostaisi tietää, löytyykö mitään korrelaatiota pillereiden ja lapsettomuuden välillä, johtui se sitten ehkäisymenetelmästä tai ei.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Mulla kesti pillereiden jälkeen 2,5 vuotta että alkoi taas ovulaatiot. 3 vuotta siihen, että ne alkoi säännöllisemmin. Eli hedelmällisyys lienee tallella, mutta 3 vuotta siihen meni. Eli jos olisi halunnut lapsia heti silloin lopetuksen jälkeen, niin turha toivo olisi ollut.
Oho. Hyvä, että palautui kuitenkin.
Joskus nainen suunnittelee tarkkaan lapsen saamisen, milloin lopettaa e-pillereiden syömisen, toivoen/olettaen että tulisi raskaaksi jo seuraavan kuukauden aikana. Mutta ei liene täysin mahdotonta, että elimistö ei palaudu pitkäaikaisesta hormonien syömisestä "sormia napsauttamalla". Entä hormonien syömisen epigeneettiset vaikutukset munasoluihin? Ei tiedä.
Syyskuussa 2018 lopetin e-pillereiden syönnin, toistaiseksi ei ole raskaaksi tuleminen onnistunut. Ehdin syödä 4 vuotta e-pillereitä. :(
Mä söin myös 4 vuotta e-pillereitä ja kun jätin pillerit pois ja lasta aloitettiin yritettämään meni puoltoista vuotta, että olin raskaana. Minä olin 25 ja mies 27, molemmat terveitä, urheilullisia ja liikuttiin säännöllisesti. Olin jo menossa tutkimuksiin, kunnes tein positiivisen raskaustestin. Haluttiin toinen mahdollisimman pian ja puoli vuotta lapsen syntymän jälkeen alkoi kuukautiset. Tästä meni vajaa pari kuukautta ja olin raskaana. Uskon siis aika vahvasti, että noi pillerit vaikeutti esikoisen alullepanoa (hehhe). Kamalia myrkkyjä, ei enää koskaan pillereitä
Mulla kesti pillereiden jälkeen 2,5 vuotta että alkoi taas ovulaatiot. 3 vuotta siihen, että ne alkoi säännöllisemmin. Eli hedelmällisyys lienee tallella, mutta 3 vuotta siihen meni. Eli jos olisi halunnut lapsia heti silloin lopetuksen jälkeen, niin turha toivo olisi ollut.