Pankissa töissä olevat kertookaapa..
Missä vaiheessa lainaneuvotteluja virkailija tarkistaa henkilön luottotiedot? Tarkistetaanko ne siis siinä tapaamisen aikana vai tehdäänkö ennen tapaamista lainanhakijasta joku profilointi, ja jos tehdään, niin mitä muuta siihen kuuluu?
Kommentit (3)
Taitavat olla töissä tähän aikaan. :D
ap
Tekeevät profiloinnin ennen neuvottelua, luottotiedot katsotaan, ja tilihistoriaa muutama kuukausi taaksepäin. Negatiivisia asioita ovat pikavipit, ulosotto, perintätoimistot jne sekä tili tuli, tili meni -rahankäyttö. positiivista säästäminen. Neuvottelussa voivat kysellä lisää, jos jokin asia herättää kysymyksiä.
Lainahakemuksessa pitää ilmoittaa myös muista pankeista otetut lainat, katsovat tilistäsi onko siellä sellaisten lainojen lyhennyksiä mitä et ilmoittanut.
Minuakin kiinnostaisi tietää nuo asiat vaikka ei olekaan luottohäiriöitä. Ei kai siitä tule maksuhäiriötä jos tulee karhukirje? :/