Onko kätilöitä, lääkäreitä paikalla? Liittyen Hakekaa kätilö-sarjaan!
Eilisessä jaksossa se odottava äiti sai eklampsian ja kuoli siihen. Mietin vain, että itselläni oli raskausmyrkytys jokaisessa raskaudessa. Niin, että mihin siinä eklampsiassa itse asiassa kuollaan (äiti)?
Kommentit (7)
En ole mikään lekuri, mutta minusta siinä kuollaan siihen, etteivät elimet saa verta. Tulehdusreaktio supistaa verisuonia ja nostaa verenppainetta.
Asiantuntijat korjatkoon, jos olen väärässä. :)
Raksausmyrkytyksessä koullaan kouristuskohtauksen aiheuttamaan hapenpuutteeseen. Kuristusen keskellä kun ei pysty hengittämään, vaan myös keuhkoja säätelevät lihakset lamaantuvat. Sama kuin jäykkäkouristuksessa.
Js kouristuskohtausta ei tule, raskausmyrlykseen ei kuole.
Ja joo, se ei todellakaan näytä samalta kuin tossa mainitussa tv-ohjelmassa se nainen makasi rauhassa vängyssään kuolemaa odottaen. Siinä kouristelee toistuvasti ja joku niistä kouristuksista lopulta tappaa. Jos olette lukenut sen kirjan, kirjassa juttu esitettiin refalistisemmin.
Tulee kouristuskohtauksia, maksa voi pettää, veren hyytymisjärjestelmät pettää. Harvinasita onneksi.
Tulee kouristuskohtauksia, maksa voi pettää, veren hyytymisjärjestelmät pettää. Harvinasita onneksi.
Kiitos vastauksista! Itkin kun katsoin eilisen jakson :(
ap
Sama mihin Lady Sybil kuoli Downton Abbeyssa
uppia!